Osmani takoi Escobrain në Nju Jork: Marrëdhëniet SHBA-Maqedoni e Veriut, në nivelin më të lartë

INA
INA

20/09/2023

Në kuadër të sesionit të 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, në Nju Jork ministri i jashtëm, Bujar Osmani ka takuar përfaqësuesin e posaçëm të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Ministri Osmani thotë se SHBA-të vlerësojnë lartë kryesimin e Maqedonisë së Veriut me OSBE-në, Kartën e Adriatikut dhe Procesin e Bashkëpunimit në Evropën Juglindore.

“Aktivitetet në kuadër të dialogut strategjik ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe SHBA-së po zhvillohen me dinamikën e pritur dhe tashmë janë të dukshme rezultatet e realizimit të tyre: Marrëdhëniet dypalëshe janë ngritur në nivel më të lartë. Forcimi i partneritetit strategjik Progres në agjendën e reformave të brendshme dhe zhvillimin demokratik Vlerësоhen lartë Kryesimet tona me OSBE-në, SHBA-në – Kartën e Adriatikut dhe Procesin e Bashkëpunimit në Evropën Juglindore”, shkruan Osmani.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

besim-hoda

Hoda: BDI i ka harruar ushtarët e UÇK-së

IMG_7409

Si më prezantoi këmbimin e territoreve Hashim Thaçi, plani ishte i Edi Ramës dhe Baton Haxhiut” – Agim Bahtiri rrëfen detaje

Talat Xhaferi3

Talat Xhaferi: Ja deri kur dhe si do të jem si kryeministër

Leonard ademi

Vëllau i Liridonës: Shumë njerëz po na ofrojnë informacione rreth vrasjes së Liridonës tonë/ Ja ҫfarë thotë për këto informacione

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

INFO

NA NDIQ