Osmani takon Borrellin: Maqedonia e Veriut e gatshme për anëtarësim në BE

Picture of ina-online
ina-online

23/08/2023

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, në kuadër të vizitës së punës në Spanjë, zhvilloi një takim me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri dhe zëvendëspresidentin e Komisionit Evropian, Josep Borrell.

Osmani, në një postim në Facebook, tha se takim me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell, në Santander, ishte produktiv dhe miqësor.

Ai thotë se në fokus të bisedimeve ishte integrimi evropian i Maqedonisë së Veriut dhe se informoi shefin e diplomacisë evropiane për rrjedhën e debatit parlamentar me qëllim të miratimit të amendamentit Kushtetutës, si angazhim për rrugëtimin e vendit drejt anëtarësimit të plotë në BE.

“Me miratimin e ndryshimeve kushtetuese, Maqedonia e Veriut dëshmon se është e gatshme për anëtarësim në Bashkimin Europian dhe pret që negociatat e anëtarësimit nga BE-ja të përfundojnë deri në fund të vitit 2030. Prandaj, as vendi e as BE nuk duhet të lejojnë ndonjë kthim mbrapa nga qëllimi”, shkruan Osmani në Facebook.

Sipas ministrit Osmani, integrim drejtë anëtarësimit në BE është në interes të përbashkët për Maqedoninë e Veriut ashtu edhe për BE-në. “Partner më i zhvilluar sot, aleat më i dobishëm nesër”, shkruan Osmani.

https://www.facebook.com/bujar.osmani.7/posts/870049821143007?ref=embed_post

TË FUNDIT
4 orë
Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë
5 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
6 orë
Do të marrin nga 2000 euro në muaj, gjithsej 36 ish-deputetë kanë kërkuar dhe kanë marrë apanazh
7 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
7 orë
Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit

ME TE LEXUARA

12 orë
Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro
18 orë
Ky është parashikimi i motit për sot
4 orë
Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë
15 orë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre
12 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE
18 orë
Tragjedi e rëndë në Maqedoninë e Veriut, një grua me thikë vret burrin dhe vjehrrin e saj
14 orë
Maqedoni, vdekshmëria vitin e kaluar është ulur me 10% – më shumë kanë vdekur meshkuj
12 orë
Mbi dy milionë muslimanë fillojnë pelegrinazhin vjetor të Haxhit
18 orë
Parlamenti do të vazhdoj seancën e katër, në rend dite raporti i AMTP për vitin2023

LEXO MË SHUMË

IMG_3097

Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Do të marrin nga 2000 euro në muaj, gjithsej 36 ish-deputetë kanë kërkuar dhe kanë marrë apanazh

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

gordana siljanovska davkova

Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

buka-market

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

INFO

NA NDIQ