Osmani: Të gjithë qytetarët tanë në Ukrainë janë të lokalizuar

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2022

Mundësia e përshkallëzimit të situatës në Ukrainë është gjithnjë e më e pranishme. Të gjithë qytetarët tanë në Ukrainë janë të lokalizuar dhe Ambasada në Kiev i ka kontaktuar ata. Familjet e diplomatëve janë kthyer, diplomatët mbeten atje dhe janë krijuar kushtet për funksionimin e ambasadës në tre muajt e ardhshëm, tha sot në një konferencë për media ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, duke folur për situatën në Ukrainë.

Osmani theksoi se 12 persona tashmë e kanë njoftuar ambasadën se janë kthyer në vend dhe se javën e kaluar kanë bërë apel që të shfrytëzohen fluturimet komerciale ende të pranishme në mënyrë që të kthehen në Shkup.

Sipas Osmanit, çështja e 30 vëzhguesve tanë në kuadër të misionit të OSBE-së mbetet e hapur.

“Mbetet pyetja e 30 vëzhguesve tanë brenda Misionit Special të Monitorimit të OSBE-së, disa vende i kanë tërhequr – Shtetet e Bashkuara, Kanadaja, Britania e Madhe dhe Danimarka dhe Holanda i kanë zhvendosur në një vend më të sigurt. Qëndrimi ynë është pak më specifik, sepse ne jemi pjesë e kryesisë së OSBE-së dhe sigurisht i kushtojmë më shumë rëndësi mesazheve që do të japim në lidhje me mekanizmat monitorues të OSBE-së, por jemi në komunikim me njerëzit tanë në mision dhe jam në komunikim me Sekretarin e Përgjithshëm të OSBE-së. E kam dëgjuar znj. Schmidt të premten dhe pres që sot të bisedojmë sërish, si dhe me Poloninë dhe Suedinë”, tha Osmani.

Ai theksoi se po koordinojnë ngritjen e një misioni faktmbledhës nën kryesinë, pas një thirrjeje nga Ministria e Jashtme e Ukrainës.

“Jemi në koordinim se cili do të ishte mandati i atij misioni, në çfarë niveli do të shkonim atje, qoftë në nivel ministror, ​​diplomatik apo ushtarak-ekspert. Të gjitha ato koordinime po i bëjmë bashkë me partnerët brenda trojkës së presidentëve”, tha Osmani.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

arber ademi

Ademi: Brenda javës i unifikojmë pagat e profesorëve

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

Abdush demiri

KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

rasti-Sopotit

Sopoti – 21 vjet, rast klasik i montuar, 12 banorë me 156 vite burg, 6 agjentët fajtorë kurrë nuk u përgjigjën!

universiteti-i-tetoves-UT

Sindikata e UT-së kërkon nënshkrimin e marrëveshjes kolektive

INFO

NA NDIQ