Pa kalori, pa kafeinë dhe me vlera ushqyese: Njerëzit në mbarë botën e vendosin këtë erëz në vaktet e tyre dhe përfitimet janë të shumta.

INA
INA

24/10/2023

Pa kalori, pa kafeinë dhe me vlera ushqyese: Njerëzit në mbarë botën e vendosin këtë erëz në vaktet e tyre dhe përfitimet janë të shumta.

Çaji me shafran i Indisë ka të paktën 6 aspekte pozitive fenomenale që ia vlen të pihet.

Nëse jeni një konsumues i rregullt i çajit, mund të pyesni veten se çfarë erëze të shëndetshme, përveç kanellës, mund të shtoni në filxhanin tuaj.

Keni dëgjuar për çajin e shafranit të Indisë?

Çaji me këtë erëz kthehet në të verdhë-portokalli dhe ka një shije të hidhur-ëmbël. Ajo të kujton pak rrënjën e xhenxhefilit, gjë që është e kuptueshme pasi si shafrani i Indisë ashtu edhe xhenxhefili vijnë nga familja e bimëve “zingiberaceae”.

Njerëzit e kanë përdorur shafranin e Indisë për vite, madje edhe në mjekësi, dhe shkencëtarët nuk ishin të sigurt se çfarë e bënte erëzën kaq të mirë derisa u zbulua një grup polifenolësh, antioksidantësh, të quajtur kurkuminoidë.

Besohet se më e fuqishmja prej tyre është kurkumina, e cila ka veti anti-inflamatore dhe antioksiduese.

Këtu janë gjashtë përfitimet e mundshme të çajit të shafranit të Indisë:
1. Burimi i lëndëve ushqyese

Kurkumina nuk është i vetmi lëndë ushqyese e pranishme në çajin e shafranit të Indisë, por ka edhe mangan, hekur, bakër.
2. Përmban substanca bioaktive

Substancat bioaktive janë lëndë ushqyese që kanë një ndikim të mirë në shëndet, dhe termi i referohet vitaminave dhe mineraleve, por edhe polifenoleve.

. Pak kalori

Nëse nuk shtoni sheqer apo mjaltë, ky çaj përmban nga 10 deri në 30 kalori, në varësi të sasisë së shafranit të Indisë që vendosni në të. Ky është një zëvendësues i mrekullueshëm për disa pije të pasura me kalori.
4. E pini para se të shkoni në shtrat

Çaji i rregullt i shafranit të Indisë nuk përmban kafeinë, kështu që mund ta pini në mbrëmje dhe nuk do t’ju shqetësojë bioritmin dhe gjumin.
5. Mund të jetë i mirë për shëndetin e zemrës

Shafrani i Indisë dhe kurkumina mund të jenë të mira për zemrën tuaj, me disa studime që sugjerojnë se këto suplemente mund të ulin presionin e gjakut si dhe nivelet e yndyrës në gjak, të cilat mund të jenë faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës.

6. Potencialisht përmirëson disponimin

Një ose disa filxhanë nuk kanë të njëjtin efekt si sasia e kurkuminës që pjesëmarrësit konsumuan gjatë studimeve, por është e mundur që ende të ketë njëfarë efekti në humor.

Kush duhet ta pijë?

Në përgjithësi, kjo pije konsiderohet e sigurt për shumicën e njerëzve nëse konsumohet në moderim. Duhet të jenë të kujdesshme gratë shtatzëna, gratë me gji, ato që kanë reaksione alergjike ose ndonjë irritim të lëkurës. Gjithashtu, nëse jeni duke marrë medikamente, duhet të konsultoheni me mjekun përpara se të konsumoni këtë çaj.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zhan mitrev

Klinika Zhan Mitrev e krahasuar me Mayo Clinic, ka marrë për herë të tretë Vulën e Artë nga Joint Commission International

fyti_bajame

Disa metoda se si ta mposhteni dhimbjen e fytit

lodhje gjume plogeshti

Konsumi i tepërt i karbohidrateve mund të çojë në efekte anësore, pesë shenja që tregojnë se po e teproni

gjume-ftoft

Ju është zënë hunda gjatë natës? Çfarë po përpiqet t’ju tregojë trupi juaj

prostate_ultrasound

Prostata, problemet dhe trajtimi

Karrota

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

pesha

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

rexhail ramadani

Mjeku shqiptar nga Kumanova tregon pse iku për Gjermani

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

INFO

NA NDIQ