Pacienti i parë në botë me çip në tru fiton “superfuqi”

INA
INA

22/02/2024

Pacienti i parë në botë të cilit i është vendosur çipi i Neuralink në tru, mund të kontrollojë një maus kompjuteri “vetëm duke menduar”, është shprehur Elon Musk. Themeluesi i kompanisë thotë se pacienti është rikuperuar plotësisht dhe kompania po përpiqet të marrë sa më shumë klikime nga mausi. “Progresi është i mirë. Pacienti duket se është shëruar plotësisht, pa efekte anësore. Ai mundet të lëvizë një maus rreth ekranit vetëm me anë të mendimit”, tha Musk në platformën X.

Ndërhyrja te pacienti u krye muajin e shkuar pasi kompania mori miratimin për eksperimentin në muajin shtator. Musk është shprehur se synimi i çipit në tru është që të lejojë personat me aftësi të veçanta si Stephen Haëking që të komunikojnë më shpejt. Ai ka thënë se mund të trajtojë edhe obezitetin, autizmin, depresionin dhe skizofreninë. Procesi kryhet me anë të një roboti që përmes ndërhyrjes kirurgjikale vendos implantin e trurit në zonën e trurit që kontrollon qëllimin e lëvizjes.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

iphone- telefon mobil

Messenger bën ndryshime dhe përdoruesit mezi i kanë pritur!

Elon-Musk-cip

Musk: IA do ta tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm

tik tok

TikTok po zhvillon një aplikacion të ri që do të konkurrojë me Instagram

Apple-1

Apple do të paguajë shuma të mëdha për të licencuar miliona imazhe me Al

Bitcoin

Bitcoin në 72,600 dollarë: halving është afër

INFO

NA NDIQ