Maqedoni/Nga viti i ardhshëm rroga minimale shkon në 400 euro

ina-online
ina-online

25 Gusht, 2023

Nga viti i ardhshëm pritet rritje e re e pagës minimale, e cila pritet të jetë mbi 23.000 denarë apo deri në 400 euro, me këtë pritet të vazhdojë rritja e të gjitha pagave, ndërsa mesatarja do të kërcejë dukshëm, shkruan revista e specializuar për ekonomi dhe biznes Biznispro.com.

Paga minimale, e cila në vitin 2012 ishte 8.050 denarë, ndërsa në vitin 2016 ishte pak më shumë se 10.000 denarë, sot është mbi 20.175 denarë, ndërsa nga viti tjetër do të jetë mbi 23.000 denarë.

Rritjet e pagës minimale u kundërshtuan nga një pjesë e sektorit të biznesit, por edhe opozita.

Paga minimale në vitin 2024 do të afrohet me pagën mesatare të vitit 2016, njoftoi në mars të këtij viti ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi. (INA)

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia të kujdeset që ligjet të jenë në përputhje me standardet evropiane

Bullgari-Maqedoni-780x439-1

Regjistrimi i popullsisë në Shqipëri, “kacafytje” mes maqedonasve dhe bullgarëve!

Muhamed Zekiri

Shtyhet seanca gjyqësore për Muhamed Zekirin

mickoski jankullovska gordana

Takimi Mickoski-Jankullovska/ ASH: A do të thotë se kjo fotografi do të kthejë kriminelët në politikë?

baste bastore

Pagoi tiketën as 1 euro, fitoi afër 30 mijë euro nga bastet (FOTO)

fature-market

Në Turqi ushqimi më shtrenjtë për 74 %, Maqedoni 13 % dhe Shqipëri 8%

Lubco Georgievski

Georgievski godet Gruevskin, VMRO-në e quan Shumadia

mijallkov

Mijallkov, Jankulloska dhe Janakieski për disa vite do të jenë qytetarë të lirë

Muhamer Pajaziti

Ku po shkoni në Evropë, njerëzit po ju vdesin burgjeve çnjerëzore

INFO

NA NDIQ