Paga minimale 18 mijë denarë, zyrtarizohet marrëveshja, Kovaçevski sqaron kushtet

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2022

Qeveria e Maqedonisë së Veriut pranoi propozimin e Lidhjes së Sindikatave (LSM) që paga minimale të jetë 18.000 denarë.

Paga minimale do të paguhet nga muaji prill, por do të jetë e vlefshme për pagën e muajit mars.

Qeveria do të ndihmojë kontributet e rreth 80 mijë punonjësve në sektorin publik dhe privat që do të marrin pagën minimale.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski bashkë me përfaqësuesit e sindikatave dhe punëdhënësve njoftoi për vendimin.

“Jam i lumtur dhe i kënaqur që mund të njoftoj se kemi arritur një marrëveshje me Federatën e Sindikatave dhe punëdhënësit. 80.000 bashkëqytetarë tanë punëtorë në industri të ndryshme, duke filluar nga paga e marsit do të marrin së paku 18.000 denarë”, ka theksuar kryeministri Kovaçevski.

Kjo shumë, siç tha ai, tregon për rritje të pagës neto të këtyre punëtorëve për rreth 45 euro në muaj.

“Kemi premtuar dhe zbatuar masa që ndihmojnë drejtpërdrejt standardin e jetesës. Në një vit jashtëzakonisht të krizës, vit të krizave evropiane dhe botërore, ne mbetemi të fokusuar në mbështetjen financiare të qytetarëve”, ka theksuar Kovaçevski.

Kryetari i LSM, Darko Dimovski tha se pas një pune të madhe më në fund është arritur një fitore dhe kanë arritur që argumentet e tyre të miratohen nga partnerët ekonomikë dhe socialë për të siguruar pagën minimale prej 18.000 denarë.(INA)

TË FUNDIT
53 minuta
Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
4 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
4 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
7 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

ME TE LEXUARA

12 orë
“Ishte fëmijë i vetmuar, e ngacmonin…”/ Detaje të reja për autorin e dyshuar të atentatit ndaj ish-Presidentit Trump
1 ditë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
7 orë
Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)
1 ditë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
12 orë
Orban krijoi pakënaqësi me takimin me Putin e Xi, A mund t’i hiqet Hungarisë Presidenca e Këshillit të BE-së?

LEXO MË SHUMË

Arsim sinani

Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

INFO

NA NDIQ