Lajm i mirë për punëtorët, paga minimale po rritet në Gjermani

Picture of ina-online
ina-online

29/06/2023

Paga minimale në Gjermani po rritet. Komisioni gjerman përgjegjës për përcaktimin e kufirit të pagës minimale miratoi të hënën propozimin për rritjen e pagës minimale/

Çmimi i ri u dakordua nga Komisioni i Ekspertëve për Monitorimin dhe Analizën e Pagës Minimale i përbërë nga përfaqësues të punëdhënësve dhe sindikatave gjermane.

Sipas këtij vendimi, paga minimale ligjore në vitin 2024 duhet të rritet me 41 cent, pra nga 12 në 12.41 euro në orë.

Në fillim të vitit 2025, shuma e pagës minimale duhet të rritet në 12.82 euro në orë.

Propozimi ende nuk është miratuar nga Ministri Federal i Punës, Hubertus Heil. Kjo pritet të ndodhë në vjeshtë.

Rritja e pagës minimale do të “godisë” gati gjashtë milionë punonjës në Gjermani.

Paga minimale është rritur për herë të fundit më 1 tetor 2022 nga 10.45 euro në 12 euro. (INA)

TË FUNDIT
3 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
3 orë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
3 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
5 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
6 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

ME TE LEXUARA

7 orë
“Lakmojmë luksin e mërgimtarëve, por jemi dembela”! Ekonomisti thotë se mërgata lë në RMV rreth një miliard euro
2 ditë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
1 ditë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
6 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet
1 ditë
Eset Jashari nga Kumanova rrëfen jetën e rëndë për tu vendosur në Zvicër
1 ditë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
5 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
1 ditë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

LEXO MË SHUMË

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

Bilall Kasami

Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

mergimtar

“Lakmojmë luksin e mërgimtarëve, por jemi dembela”! Ekonomisti thotë se mërgata lë në RMV rreth një miliard euro

daniel server

Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

INFO

NA NDIQ