Paga minimale, takohen sot Trençevska dhe Bytyçi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

31/01/2022

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska, tha se duhet respektuar puna e punëtorëve, veçanërisht në drejtim të përmirësimit të statusit të punës dhe cilësisë së jetës në kushtet e krizës ekonomike dhe shëndetësore.

“Prandaj Qeveria përmes dialogut me punëtorët dhe punëdhënësit do ta rrisë pagën minimale në 18.000 denarë dhe deri në fund të mandatit në 20.000 denarë”, tha Trencevska në një intervistë për Televizionin Shtetërorë/.

Ajo së bashku me përfaqësuesit e Federatës së Sindikatave të Maqedonisë sot do të ketë takim me zëvendëskryeministrin për çështje ekonomike Fatmir Bytyçi.

“Do të diskutojmë për pagën minimale dhe dialogun që do ta vazhdojmë edhe më tutje në Këshillin Ekonomik dhe Social për të gjetur zgjidhjen më të mirë të pranueshme për të gjithë”, tha në intervistë ministrja Trençevska.

TË FUNDIT
37 minuta
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
2 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
3 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
5 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
5 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës
11 orë
Temperaturat kapin ekstremin 42 gracë C, parashikimi i motit për këtë javë
1 ditë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
9 orë
Kompanitë e sigurimit në Shqipëri ja sa miliona euro fituan gjatë 2023
1 ditë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

LEXO MË SHUMË

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

INFO

NA NDIQ