Pagat e të punësuarve në FSSH mbeten të njëjta deri në maj

INA
INA

07/02/2024

U. d. drejtori i Fondit për Sigurim Shëndetësor (FSSH), Asaf Abduramani sonte, në profilin e tij në Fejsbuk bëri të ditur se është marrë vendim për vlerë të njejtë të pagave deri më 31 maj të vitit 2024.

“Të nderuar kolegë, bashkëpunëtorë të Fondit për Sigurim Shëndetësor, sot me kryeministrin Talat Xhaferi arritëm një vendim të përbashkët për vlerë të njejtë të pagave deri në 31 maj të vitit 2024. Ky vendim do të vlejë deri në zgjidhjen e përhershme e cila do të jetë gjithmonë në të mirë të të punësuarve. E falemenderojmë kryeministrin Xhaferi dhe kabinetin qeverisës për mbështetjen profesionale në tejkalimin e këtij problemi”, thekson Abduramani.

Të punësuarit në FSSH kërkuan që pagat këtë vit të jenë në lartësi me pagën e dhjetorit të vitit 2023, me rritjen e përcaktuar prej 15 për qind. Ata që nga dje kanë hyrë në grevë, duke shprehur pakënaqësi për uljen e mundshme të pagave. Sipas sindikatës, vendimin për pagat e pritën 831 të punësuar në Fond. Nëse do të kishte ulje, 25 për qind do të merrnin pagë nën pagën minimale, ndërsa 25 për qind sa paga minimale.

Buxheti i FSSH-së është mbi 46 miliardë denarë dhe nga ai për paga ndahen 1.19 për qind.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ziadin sela

Sela për Kurtin: I kam dalë borxh!/ Kam dhënë kontribut modest që ai të jetë sot kryeministër

Screenshot_2024-02-29-20-47-04-453_com.facebook.katana-edit

Dr. Ilir Vela i bashkangjitet Aleancës për Shqiptarët

tv-media-radiodifuzion

Ja lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

asdren shkupi besa

Kasami prezanton aderimin e radhës në BESA

instituti-arben-xhaferi

(VIDEO) Instituti “Arben Xhaferi” instalon barometrin e përfaqësimit të drejtë

ahmeti zaev kovacevski

BDI a e mashtroi LSDM-në për “Frontin Europian”? (VIDEO)

talat xhaferi edi rama

Xhaferi: Plani i rritjes kyçe për anëtarësimin e përshpejtuar në BE

kovacevski

Kovaçevski premton rroga minimale nga 600 euro dhe rroga mesatare nga 1000 euro

INFO

NA NDIQ