Pagat në kulturë u rritën për 43%, gjatë dy viteve të fundit

INA
INA

23/10/2023

Pagat për punonjësit në sektorin e kulturës në Maqedoninë e Veriut janë rritur prej 43% brenda dy viteve të fundit. Kjo u mundësia me Marrëveshjen e Përgjithshme dhe Kolektive.

Sipas Ministrisë së Kulturës, nisur nga fillimi i vitit 2021, ka filluar rritja graduale e pagave të të punësuarve në sferën e kulturës, dhe kjo ka vijuar deri në shtatorin e vitit 2023.

Marrëveshja kolektive nënshkruar më 2019 ka bërë të mundur këtë rritje të pagave. Kjo marrëveshje ka kontribuar në drejtësinë e shpërndarjes së pagave, vlerësimin e punës së punonjësve, dhe sigurimin e të drejtave të punonjësve në këtë sektor.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

lumir ldk gazetaret

LDK zgjedh Kryesinë e re, këta janë emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

xhelo

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ