Pagat në Zvicër nuk u bëjnë ballë çmimeve të larta

ina-online
ina-online

20 Gusht, 2023

Sindikatat po kërkojnë rritje të përgjithshme të pagave prej 3.5 deri në 5%.

Më 16 shtator do të ketë një “demo pagash” në Bernë, sepse pagat nuk po mbajnë ritmin me inflacionin e lartë. Prandaj, në dy vjetët e fundit, pagat reale kanë rënë në një masë që nuk është parë në 40 vjet, siç raporton “SonntagsZeitung”, përcjell albinfo.ch.

Për vitin aktual dhe vitin e ardhshëm, kërkimi ekonomik në ETH Cyrih (KOF) pret praktikisht një raund zero për punëtorët.

Sepse tani që inflacioni i përgjithshëm po dobësohet disi, çmimet e administruara, të fiksuara ose të ndikuara në mënyrë indirekte nga autoritetet apo kompanitë shtetërore, po rriten. Zvicra ka një përqindje të lartë të çmimeve të tilla, në indeksin kombëtar të çmimeve të konsumit ato kanë një peshë prej 25%.

Për shkak se ata reagojnë ndaj çmimeve të tregut me vonesë, ato kanë zbutur rritjen e mprehtë të inflacionit që nga mesi i vitit 2020, shkruan 20minuten.

Por tani efekti është përmbysur dhe ato kanë nxitur inflacionin që nga fillimi i vitit. Pas rritjes së normës bazë të interesit, pronarët lejohen të rrisin qiratë – gjë që do të ndodhë në tetor.

Sipas “SonntagsZeitung”, Banka Kombëtare ndoshta do të rrisë sërish normat e interesit, gjë që do të çojë në rritje të mëtejshme të qirasë. Gjatë vitit të ardhshëm, qiramarrësit do të duhet të presin rritje të qirasë deri në 8%, përcjell albinfo.ch.

Tarifat e energjisë elektrike gjithashtu pritet të rriten sërish me një 12% ose pritet një rritje e mëtejshme e çmimit nga kompanitë e energjisë elektrike në fillim të vitit 2024. Gjithashtu, në fillim të vitit ka pasur rritje të çmimeve në Postë dhe SBB dhe një rritje e TVSH-së me 0.4 pikë përqindje.

Produktet ushqimore, disa prej të cilave janë nën tarifa të larta, janë bërë 5.7% më të shtrenjta që nga fillimi i vitit.

Dhe, primet e sigurimit shëndetësor pritet të rriten me rreth 6 për qind. Edhe nëse normat e inflacionit nuk vazhdojnë të rriten: nëse qiratë dhe çmimet nuk bien përsëri, familjet do të duhet të përballojnë kostot e rritura në terma afatgjatë. Nëse pagat nuk ndjekin shembullin, fuqia blerëse do të mbetet e dobët, shkruan 20minuten./Albinfo.ch

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Foto: Ilustrim

Flet i dashuri i shqiptares që u vra nga burri në Itali: Një herë kam debatuar me Alfredin!

greqi policia

Tmerr në Greqi/ E preu makineria e mishit, humb jetën shqiptarja në sy të vajzës

Foto: Ilustrim

Vetëvritet burri që ekzekutoi gruan 35-vjeçare në Itali (FOTO)

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

artur liolini

Atë Artur Liolini ndërron jetë në SHBA, Begaj: Pasardhës i denjë i Fan Nolit

policia italiane

Vritet me armë zjarri në rrugë 35-vjeçarja shqiptare në Firence

vrasje

E rëndë në Itali/ Ekzekutohet me plumb në kokë 35-vjeçarja shqiptare, në kërkim burri i saj (EMRI+FOTO)

kroaci-kufi

Dalin detajet: 19 vjeçari nga Kosova është therur për vdekje në kufirin Serbi-Kroaci

homazhe nju jork afrim bunjaku

Homazhe në Nju Jork, për policin e rënë gjatë detyrës në Kosovë, Afrim Bunjaku

INFO

NA NDIQ