Pakënaqësi tek liberal-demokratët, kryetari u vetpropozua për ministër

Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2022

Kryetari i Partisë Liberal-Demokrate (PLD), Goran Milevski, u propozua për ministër në Qeveri pa pëlqimin dhe vendimin e partisë.

Ky veprim i Milevskit shkaktoi revoltë edhe më të madhe në parti, ku ka kohë që zien për shkak të, siç akuzojnë anëtarët, situatës në të cilën Milevski ndjek vetëm interesat e veta dhe të të afërmve të tij, shkruan portali A1on.

Zgjedhja e Milevskit për ministër vetëm me propozimin e tij dhe me dëshirën e tij, ngriti iniciativë brenda partisë për përgjegjësinë e tij.

Goran Milevski

 

“Me zgjedhjen e Qeverisë dhe me zgjedhjen e Goran Milevskit për anëtar të Qeverisë, është shkelur Statuti i PLD-së. Në seancën e fundit të KQ u mbajt qëndrim për zhvillimin e negociatave dhe kërkesë për kryeministër të mandatuar Kovaçevski për pjesëmarrjen e PLD-së në Qeveri. Vendimi për pjesëmarrje dhe sigurimin e një mandati tjetër ministror të Milevskit ka ndodhur pa mbajtur seancë të mëparshme të KQ dhe nuk është marrë vendim për pjesëmarrje në Qeveri”, theksuan anëtar të lartë të kësaj partie.

“Kërkoj nga anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës që të iniciojnë procedurë përkatëse kundër kryetarit Milevski për shkelje të statutit të partisë. Duke qenë se angazhimi ynë ideologjik është që askush të mos jetë mbi ligjet e shtetit, kështu që në parti askush nuk duhet të jetë në statut, madje as kryetari i partisë dhe të paktën në momentin kur ai personalisht preket”, thuhet në letrën e Filip Avrmachev, anëtar i Bordit Qendror, dërguar organeve të PLD-së.

Por këtyre pakënaqësive i është përgjigjur Milevski.

Milevski u akuzua edhe për punësime familjare.(INA)

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

INFO

NA NDIQ