Palevski kishte disa akuza penale

ina-online
ina-online

04/12/2023

Lupço Palevski-Palço, i dyshuari kryesor për vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska nga Shkupi dhe 74-vjeçarit Pançe Zhezhovski nga Velesi, ka një sërë kallëzimesh penale në periudhën nga viti 2000 deri në vitin 2020. Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) njoftoi se në vitin 2019, kundër Palevskit është ngritur kallëzim penal për përgjim dhe audio incizim të paautorizuar. Në të njëjtin vit, sipas MPB-së, janë ngritur kallëzime për kundërvajtje për fyerje ndaj punonjësit të policisë.

“Në vitin 2020 është bërë kallëzim penal për armëmbajtje pa leje apo lëndë shpërthyese dhe mosrespektim të rregullave shëndetësore gjatë një epidemie. Në vitin 2005 është bërë kallëzim penal për shpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar dhe raste të veçanta të falsifikimit të dokumenteve, në vitin 2002 për kallëzim të rremë krimi dhe në vitin 2000 për evazion fiskal”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Sipas ministrit të Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, i dyshuari i parë L.P. për vrasjen e 14-vjeçares Vanja, u arratis fillimisht në Beograd, e më pas në Bullgari.

Avokati i të dyshuarit kryesor për kidnapimin dhe vrasjen e Vanja Gjorçevskës dhe Panço Zhezhovskit nga Velesi, Vasko Stojkov, thotë për televizionin Telma se Lupço Palevskin-Palço e ka dërguar për ekzaminim në Beograd, sepse nuk kishte automjet dhe nuk e dinte se ai ishte i përfshirë në dy vrasjet.

Palevski është një nga krijuesit e “Mafies urbane” sepse emri i tij dëgjohet për herë të parë në skenën publike kur planet urbanistike për lagjen e famshme “Debar Maallo”të Shkupit ndryshohen dhe ndërtesat fillojnë të mbijnë në vend të shtëpive të vogla familjare mu në zemër të Shkupit. Dhe ndërtesa në rr. “N.N. Borçe” para të cilës u rrëmbye Vanja Gjorçevska, është ndërtuar pikërisht nga Palevski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari2

Taravari: Këto janë tre pikat kyçe si kandidat për president: Heqja 20%, Presidenti të zgjidhet në Kuvend dhe bullgarët në Kushtetutë

Fatmir Dehari

Dehari konfirmon se ishte propozuar si kandidat për president

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Bujar Osmani kandidat për garën për president, këtë lajm të madh do ta thotë nesër Ahmeti

ASH Sela Taravari

Fati i ASH-së në duart e Gjykatës së Tetovës! Të dyja palët i drejtohen gjyqit për ndryshimet që kanë bërë

kadastra

Ankesa për rritjen e çmimeve në kadastër

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

LSDM do të bisedoj edhe me parti që tradicionalisht nuk kanë qenë partnerë

Polici-a-2-750x430

Ja përse ndodhi vrasja e dyfishtë në fshatin Gabresh të Kumanovës? (FOTO)

Angela Ageler

Ageler: Është me rëndësi kyçe që njerëzit të dalin dhe të votojnë më 8 maj

zjarr tym

Tym i madh mbi Zhelinë të Tetovës, digjen goma (VIDEO)

INFO

NA NDIQ