Palokaj: BE-ja me Shqipërinë po punon në izolimin e Kosovës

INA
INA

29 Qershor, 2023

“Me Shqipërinë po punojnë edhe për izolimin rajonal të Kosovës, pra jo vetëm izolim nga bashkësia ndërkombëtare, por në këtë mënyrë edhe zyrtarët nga Shqipëria po bëhen ndërkombëtarë dhe po futen në fillim të valles së izolimit të Kosovës për të dërguar kështu mesazh”.

Sipas Palokajt, në Bashkimin Evropian është përforcuar mendimi se Kosova nuk është shtet, dhe në këtë ka ndikuar, siç ka thënë ai, emisari Lajçak dhe përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell.

“Në BE është përforcuar ai mendimi që Kosova nuk është shtet, BE-ja nuk e trajton Kosovës si shtet. Lajcak dhe Borrell nuk janë vetëm aty që zbatojnë politikën e BE-së, por ata edhe e krijojnë atë politikë. Ata në të kaluarën kanë qenë persona që kanë pasur rol aktiv në krijimin e qëndrimit të shteteve të tyre. Të dy kanë qenë shefa të diplomacive të vendeve që nuk e kanë njohur Kosovën dhe deri tani nuk kanë ndryshuar qëndrim”.

* Augustin Palokaj, gazetar nga Brukseli

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kurti me sanxhak dhe lugine

Kurti priti një delegacion të përfaqësuesve politikë të boshnjakëve dhe të shqiptarëve në Serbi

haradinaj-kurti

Haradinaj me akuza të reja: Kurti është shoqëruar me vajzën e ministrit të Millosheviqit

taulant balla

Ligji për shtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës dhe të Maqedonisë së Veriut të mos testohen

Vucic- Svecla

Vuçiq i përgjigjet Sveçlës: Do ta shohim kush kë do ta arrestojë, qesh mirë kush qesh i fundit

festime-flamuri-kosoves

Presioni i ndërkombëtarëve për themelimin e Asociacionit/ Analistët thonë se insistimi do të vazhdojë deri në themelimin e tij

escobar-kurti

Escobar për Kurtin: E ka marrë dialogun si një opsion “Po-Jo”

escobar eskobar gabriel

Escobar kërkon që Qeveria e Kosovës të ketë një “qasje të re” në dialog

armina nuraj

Reagon përfaqësuesja e shqiptarëve nga Sanxhaku: Nuk jam serbe, pse nuk po ma pranoni diplomën në Kosovë!

vjosa osmani biden

Vjosa Osmani takohet me Bidenin: Aleanca e lirisë, aleanca e përjetshme

INFO

NA NDIQ