Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

Picture of INA
INA

20/05/2024

“Asnjë të mbijetuar nuk u gjet” në vendin e rrëzimit të helikopterit me presidentin iranian Ebrahim Raisi, njoftuan agjencitë shtetërore iraniane të lajmeve, raporton CNN.

Presidenti Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian ishin midis zyrtarëve të lartë në helikopterin e rrëzuar.Një njoftim zyrtar për vdekjen e tyre ende nuk është bërë. Agjencia e lajmeve Reuters citoi gjithashtu një zyrtar iranian të paidentifikuar të ketë thënë se të gjithë pasagjerët kanë vdekur.

Pamjet me dron të rrënojave të kapura nga Gjysmëhëna e Kuqe dhe të transmetuara nga agjencia shtetërore e lajmeve FARS tregojnë vendin e rrëzimit në një kodër të pjerrët, të pyllëzuar, me disa pjesë të helikopterit të mbetura, përveç bishtit blu-bardhë.

Kushtetuta e Iranit mandaton që në rast të vdekjes së presidentit, zëvendëspresidenti i parë të marrë, me miratimin e liderit suprem, kompetencat dhe funksionet e presidentit.Nënkryetari i parë është Mohammad Mokhber. Zyrtarët thanë më herët se Mokhber ishte rrugës për në zonën ku u rrëzua helikopteri i presidentit.

https://www.facebook.com/TV21Videos/videos/421005967474866/?ref=embed_video

TË FUNDIT
2 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
3 ditë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
4 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
5 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
6 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

biden-zelensky

Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

INFO

NA NDIQ