“Pandemia e radhës mund të jetë më vdekjeprurëse për njerëzimin, nuk është çështje nëse, por kur”, thotë kreu i OBSH

ina-online
ina-online

07/11/2023

Sipas drejtorit të përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, pandemia tjetër e madhe është e pashmangshme.

“Një pandemi e re në mënyrë të pashmangshme do të shfaqet në të ardhmen dhe komuniteti ndërkombëtar duhet të përgatitet për t’iu përgjigjur këtij kërcënimi. Nuk është çështja nëse do të ndodhë, por kur, dhe ne nuk mund të lejojmë të përsërisim gabimet e së kaluarës. Kjo është arsyeja pse vendet anëtare të OBSH-së po negociojnë një marrëveshje të re pandemike dhe amendamentet e Rregulloreve Ndërkombëtare të Shëndetit për të forcuar kuadrin ligjor për një përgjigje globale ndaj pandemive”, tha drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus në fund të tetorit, raporton Daily Mail.

Familja e paramyxoviruseve ka mbi 75 viruse – duke përfshirë shytat, fruthin dhe infeksionet e traktit respirator. Lista e patogjenëve pandemik të Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive për t’u kujdesur u shtua në tetor, raporton Daily Mail.

Një prej këtyre viruseve, Nipah, mund të infektojë qelizat me receptorë që rregullojnë atë që hyn dhe del nga qelizat që rreshtojnë sistemin nervor qendror dhe organet vitale. Ky variant ka një shkallë vdekshmërie deri në 75 për qind krahasuar me Covid, që është shumë nën një për qind.

Shkencëtarët theksojnë se, ndryshe nga gripi dhe covid-19, të cilët “ndryshojnë me shpejtësi”, paramyxoviruset nuk duket se mutojnë ndërsa përhapen, por janë bërë “të transmetueshëm tek njerëzit”. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

BDI deputetet Kuvend ali ahmeti

Pas kryeministrit në Qeverinë teknike, BDI-ja synon pozitën e presidentit të shtetit

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

LEN: BDI-ja, mashtrim me kryeministrin shqiptar

administrata

Administratorët e ri do të testohen:Nëse nuk kalojnë provimin, përjashtohen nga puna

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

A ka përfunduar “besa”? Familja Murseli po ruhet nga policia, ja çka thonë Ademajt

mitreski-1024x682

Jovan Mitreski pritet të jetë kryetar i ri i Kuvendit

INFO

NA NDIQ