Panovski: Kur të ngrohet moti të gjithë fëmijët duhet të infektohen në mënyrë të kontrolluar

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/01/2022

Ambasada e fëmijëve Megjashi, mikrobiologu Nikolla Panovski dhe mjeku Zllate Mehmedoviq kërkojnë që të rishqyrtohet vendimi për fillimin e gjysmëvjetorit të dytë me prezencë fizike.

Në një debat të organizuar nga Ambasada e Fëmijëve, u diskutua për vendimin e Qeverisë për fillimin e ardhshëm të gjashtëmujorit të dytë.

Ekspertët kundërshtojnë vendimin e qeverisë për të nisur gjysmën e dytë të vitit me 1 shkurt me prezencë fizike. Sipas ekspertëve, fëmijët duhet të mbajnë ende maska ​​në klasa.

Ata shtojnë se të gjitha hulumtimet botërore kanë treguar se maska ​​nuk ndikon në shëndetin e fëmijëve.

“Do të ishte ndoshta më mirë që të fillonim online nga 1 shkurti në dy javët e ardhshme dhe ta diskutojmë më tej pasi të shohim se si do të zhvillohet situata epidemiologjike,” tha Mehmedoviq.

Mikrobiologu Panovski mendon se është mirë të shtyhet semestri i dytë dhe se është mirë që në fillim nxënësit e vegjël të mbajnë maska të cilët janë ​​më të disiplinuara, por kur të ngrohet të gjithë të infektohen në mënyrë të kontrolluar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

azerbejxhan

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

matura-shteterore-provimi

Matura shtetërore në RMV do të bëhet në salla sportive për të parandaluar kopjimin

hysni-shaqiri-714x430-1

Shaqiri, deputeti që braktisi Parlamentin dhe iu bashkua UÇK-së sot feston ditëlindjen

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Në mandatin tim të dytë pres që të anëtarësohemi në BE

xhamia-tetove

Publikohet kalendari i Ramazanit për RMV-në

policia-714x420

Është ndriçuar vrasja e 14-vjeçarit në Prilep, janë arrestuar dy persona

INFO

NA NDIQ