Panovski: Urgjentisht të hiqen çertifikatat e vaksinimit, çka na duhen kur nuk kanë efekt!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/02/2022

Mikrobiologu Nikolla Panovski ka bërë thirrje për heqjen urgjente të çertifikatave të vaksinimit, pasi precizoi se prej që kur ka filluar të shpërndahet lloji Omicron, nuk ka asnjë dallim mes të vaksinuarve dhe të pavaksinuarve, transmeton Zhurnal.

Ai në emisionin “Në Qendër” shtoi edhe një fakt i cili shkon në anën e imunitetit natyror, i cili sipas tij, është shumë më i madh se sa imuniteti i fituar me vaksina.

“Me rregull, ata që kanë kaluar virusin duhet të jenë më të mbrojtur se sa të vaksinuarit. Tek ne së fundmi treguan se 13 persona që kanë kaluar virusin kanë ndërruar jetë. Prej të gjithëve që kanë kaluar virusin, e nuk janë vaksinuar, deri tani kanë vdekur 13, e disa prej tyre e kanë kaluar para dy viteve. Nga të vaksinuarit diku 1000 është numri. Dhe tani dikush tregon, ministri Filipçe, dhe e detyroi edhe kryeministri, ekspertët tanë na treguan se vaksina është shumë më e mirë se imuniteti natyror. Edhe e thoshin këtë edhe neve na shumëzonin me zero, edhe botën e shumëzonin me zero”, tha ai.

Panovski shton se njerëzit nën moshën 45 vjeçare nuk duhet të vaksinohen.

“Epo nuk do të vaksinoheni! Unë dolë dhe thash – nuk do të vaksinoheni njerëzit nën moshën 45 vjeçare, nuk ju duhet çertifikatë dhe nuk u vaksinuan njerëzit”, shton Panovski.//Zhurnal.mk

TË FUNDIT
11 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
11 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

12 orë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
22 orë
Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova
12 orë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
21 orë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
12 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ