Paolo Maldini, shumë i ashpër ndaj kuqezinjve: “Milani nuk ka më ideale. Dua respekt për historinë e tij”

INA
INA

01/12/2023

Intervistë ekskluzive në Repubblica me legjendën kuqezi: “Cardinali më kërkoi të fitonim Champions League, por ai donte të më largonte”

Paolo Maldini pa frena. Gjashtë muaj pas shkarkimit nga Milani, ai në një intervistë të publikuar ekskluzivisht nga Repubblica. Ish-flamuri i kuqezinjve ka diçka për të gjithë.

Nga Cardinale (“Ai donte që unë të fitoja Champions League, por ai tashmë e kishte vendosur të më largonte”) te Scaroni (“Në rreshtin e parë për skudeton, por shpesh e shihja atë të largohej herët nga stadiumi kur gjërat nuk shkon mirë”). Me një mesazh të qartë për drejtuesit aktual: “Sot jeni në krye, por ju lutemi respektoni historinë e Milanit”.

Maldini rrëfen se gjashtë muajt e heshtjes janë të justifikuara, sepse “koha lejon qetësi”, dashuria e tij për Milanin mbetet e pakushtëzuar, dhe njerëzit si ai “duhen mbajtur afër”.

Në vend të kësaj, në 5 qershorin e kaluar, erdhi divorci: “Cardinale më tha që Massara dhe unë jemi pushuam nga puna, duke e justifikuar me marrëdhëniet e këqija me Furlanin dhe duke shtuar një shaka për gjysmëfinalen e Champions League të humbur kundër Interit. Me të, në një vit vetëm një chat dhe katër mesazhe. Më kërkuan të përgatisja një plan për të fituar Champions League. E bëra me Massaran dhe një mik konsulent, e dërgova por nuk më dhanë kurrë përgjigje.”

Ish-menaxheri i kuqezinjve i rikthehet punës së përfunduar dhe të papërfunduar: “Duheshin shumë takime për Ibrahimovicin, De Ketelaere më kundërshtoi, por për një djalë kaq të ri, shkalla e dështimit është e lartë. Leao, Bennacer dhe Theo, nuk e donin atë. Messi? Ai ishte i lirë pas Barcelonës, por mbeti një ide, sepse Leonardo më tha se PSG ishte përpara”.

Nuk mungon hidhërimi: “Furlani më tha një buxhet të ulët për këtë sezon, por pas largimit tim ai u dyfishua”. Po Pioli? “Ai duhet falënderuar, por dhënia e detyrave që janë përtej vullnetit të tij, vetëm e bëjnë atë gjithnjë e më të vetmuar”.

Më në fund një shaka për algoritmet “Nuk ka nevojë të marrim Loftus-Cheek, Pulisic dhe Chukwueze” dhe për stadiumin e ri: “Po luftoja për një objekt më të madh, ishte shkak për konflikt”.

B.T (Dosja.al)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Napoli rrahmani

VIDEO/ Napoli triumfon mes dramës, Juventus mposhtet në “Maradona”

Britain Soccer Champions League

Bajerni “hjek” dorë nga Çabi Alonso, tani preferon trajnerin holandez

Bellingam Real Barca

Sulmi “nuk ndez”, Barcelona del e “gjymtuar” nga “San Mames”

maradona

Lista me yjet e futbollit që ranë në rrjetën e dopingut, nga Maradona te Guardiola e së fundmi Pogba

manchester-city

City fiton derbin e Manchesterit

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

INFO

NA NDIQ