Paraburgim për shkupjanin që rrahu partneren e tij

Picture of INA
INA

07/06/2023

Prokurori publik nga Prokuroria Themelore Publike Shkup ka ngritur aktakuzë kundër një 46 vjeçari nga Shkupi, i cili dyshohet se e ka rrahur partneren e tij jashtëmartesore, gjegjësisht e ka goditur me shuplakë në fytyrë dhe kokë dhe me shqelma në zonën e gjymtyrëve, kofshëve dhe gjoksit, transmeton Portalb.mk.

Si pasojë e goditjeve, gruaja ka pësuar lëndime të rënda fizike, mavijosje, ndrydhje dhe një frakturë multifragmentare të kockave të hundës.

Shkupjani akuzohet për vepër penale – lëndim i rëndë trupor nga neni 131 paragrafi 2 në lidhje me paragrafin 1 të Kodit Penal. Aktakuzë është ngritur edhe ndaj një 34-vjeçari, i cili sipas provave ka ndihmuar të pandehurin e parë për të ushtruar dhunë familjare.

Ngjarja ka ndodhur më 29 maj të këtij viti dhe sipas prokurorisë, i akuzuari i dytë ka qenë i pranishëm në shtëpinë e banorit të Shkupit, por nuk ka ndërmarrë asnjë veprim për mbrojtjen e viktimës, por përkundrazi, i ka dhënë këshilla dhe udhëzimet për mënyrën e kryerjes së veprës penale.

“Në shtëpi ka qenë e pranishme edhe nëna e të akuzuarit të parë, e cila ka tentuar ta mbrojë gruan nga sulmi fizik, por i akuzuari i dytë e ka ndaluar duke iu drejtuar me fjalët “qëndro larg, le ta zgjidhin vetë problemin, është i tyre persona”. Gjithashtu, në momentet e sulmit fizik, i pandehuri i dytë e ka inkurajuar autorin me fjalët ‘nëse duhet dënimin do ta durojmë bashkë me mua’”, njofton prokuroria.

Për shkupjanin që rrahu parteneren e tij, paraprakisht ishte caktuar masa e paraburgimit, ndërsa prokurori publik i propozoi Gjykatës Themelore Penale të Shkupit vazhdimin e masës së paraburgimit.

Propozim për caktimin e masës së paraburgimit është dorëzuar edhe për të pandehurin e dytë, por gjykata nuk e ka pranuar propozimin e prokurorit dhe nuk ka caktuar masë, kështu që pas pranimit të vendimit prokurori publik kompetent njofton se do të ushtrojë ankesë kundër këtij vendimi gjyqësor.

TË FUNDIT
16 minuta
Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi
33 minuta
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa
2 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
2 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
2 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

ME TE LEXUARA

14 orë
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
4 orë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
23 orë
Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!
14 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
4 orë
Pësoi hemorragji celebrale në tru, ndërron jetë poeti i njohur shqiptar Agim Doçi
22 orë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

LEXO MË SHUMË

mickoski ilir meta

Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi

mimoza

Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ