Paralajmërimi i ambasadorit gjerman për Asociacionin – Ja çfarë i kërkohet Qeverisë Kurti!

INA
INA

13 Shtator, 2023

Asociacioni po mbetët ende një temë diskutimi në opinionin vendor dhe atë ndërkombëtar.

Serbia ka këtë kërkesë tash e disa vite, për të njëjtën që Kosova nuk po e pranon.

Takimi i 14 shtatorit është rikthimi në tavolinën e bisedimeve mes Kurtit dhe Vuçiqit. E që një temë diskutimi padyshim që do të jetë Asociacioni.

Mirëpo së fundmi vëmendjen e mori deklarata e fundit nga ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde.

Rohde ka thënë që qeveria e Kosovës është e vetmja që po hesht rreth punës së Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Sa i përket Asociacionit, ai tha që vetëm Kosova po hesht rreth kësaj çështjeje ndonëse është akteri kryesor.

“Fillimisht këtu duhet kujtuar që Kosova që në vitet 2013 dhe 2015 e ka marrë përsipër obligimin ligjor për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Mbi këtë bazë ne dhe partnerët tanë po e kërkojmë themelimin e Asociacionit – edhe atë konform specifikimeve të Gjykatës Kushtetuese”.

A është kjo deklaratë paralajmërim që Asociacioni do të jetë kusht në takimin e 14 shtatorit?

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia të kujdeset që ligjet të jenë në përputhje me standardet evropiane

Bullgari-Maqedoni-780x439-1

Regjistrimi i popullsisë në Shqipëri, “kacafytje” mes maqedonasve dhe bullgarëve!

Muhamed Zekiri

Shtyhet seanca gjyqësore për Muhamed Zekirin

mickoski jankullovska gordana

Takimi Mickoski-Jankullovska/ ASH: A do të thotë se kjo fotografi do të kthejë kriminelët në politikë?

baste bastore

Pagoi tiketën as 1 euro, fitoi afër 30 mijë euro nga bastet (FOTO)

fature-market

Në Turqi ushqimi më shtrenjtë për 74 %, Maqedoni 13 % dhe Shqipëri 8%

Lubco Georgievski

Georgievski godet Gruevskin, VMRO-në e quan Shumadia

mijallkov

Mijallkov, Jankulloska dhe Janakieski për disa vite do të jenë qytetarë të lirë

Muhamer Pajaziti

Ku po shkoni në Evropë, njerëzit po ju vdesin burgjeve çnjerëzore

INFO

NA NDIQ