Paralajmërohen arrestime të reja nga Gjykata Speciale

INA
INA

02/11/2023

Ditë më parë, Gjykata Speciale zhvilloi bastisje në Kosovë. Cak i tyre ishin ish këshilltarët e Hashim Thaçit, Blerim Shala dhe Artan Behrami, si dhe në ish drejtori i AKI-së, Bashkim Smakaj, i cili poashtu kishte shërbyer si këshilltar i Thaçit.

Nga Gjykata Speciale nuk kanë dhënë detaje lidhur me këto bastisje, kurse sipas analistëve politikë, këto aksione janë paralajmërime për arrestime të reja nga Specialja. Së paku kështu thotë analisti dhe njohësi i zhvillimeve politike në vend, Faton Mehmeti.

“Bastisjet janë paralajmërim për arrestimet e ardhshme nga Gjykata Speciale, dhe në të kaluarën ka ndodhur kështu. Faktikisht, ish këshilltarët e Thaçit mund të kenë qenë të përfshirë në tentativat për të frikësuar dëshmitarët, së paku këto besohet se janë arsyet e bastisjeve për të gjetur dëshmi”, shprehet Mehmeti për “Bota sot”.

“Varet nga dëshmitë që mund të kenë gjetur nga Gjykata Speciale për këshilltarët e Thaçit se a mund të kenë qenë të përfshirë apo jo në çështje qe lidhen me Thaçin dhe të tjerët. Gjithsesi, e kaluara ka treguar që kujt i janë bastisur shtëpitë janë arrestuar, të gjithë rrugët qojnë tek arrestimet e tyre para vitit të ri”, shton Mehmeti.

Për fund, ai paralajmëron se para vitit të ri, mund të ketë arrestime nga Gjykata Speciale.

“Ish këshilltarët e Thaçit mund të jenë edhe personat që do e fundosin ish shefin e tyre në Hagë. Pritën zhvillime interesante në vazhdimësi me procesin r gjykimit ndaj Thaçit dhe të tjerëve që pritet të jetë i gjatë dhe me të papritura”, përfundon për “Bota sot”, analisti Faton Mehmeti.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

muamer

Racizmi i prindërve maqedon ndaj nxënësve shqiptarë

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

evn-fatura

A do të shtrenjtohet rryma pas 1 janarit

bugajski

Bugajski zbulon planin e Moskës – ja synimi që kishin me Serbinë për Kosovën!

mesuesja e Liridones

Mësuesja e Liridonës: Nuk e harroj momentin kur Naimi me ftohtësi vendosi tre gishta në ballin e saj dhe nuk e përqafoi

Kovacevski

Kërkesa e opozitës shqiptare për ministra në qeverinë teknike, Kovaçevski: Propozimet bëhen nga partia më e madhe opozitare

stevo pendarovski

Pendarovski: Provokimet nacionaliste janë rezultat i fushatave propagandistike nga qendrat e huaja

pushk-gjahu

Vritet 56 vjeçari në Kërçovë nga një pushkë gjuetie

vellau haxhi shala

Vëllai i Haxhi Shalës: Po thonë që e ka pengu drejtësinë, pritet që m’u ekstradu

INFO

NA NDIQ