Paralajmërohet sulm fatal ndaj Putinit, zbardhen prapaskenat – vjen një ‘urdhër i prerë’!

Picture of ina-online
ina-online

05/08/2023

Ukraina thuhet se po përgatitet për mundësinë që rusët të vrasin liderin e tyre Volodymyr Zelensky.

Madje, propaganda ruse ka bërë punën e vet, duke përhapur thashetheme se do të ishin amerikanët ata që do ta hiqnin qafe. Por, mesa duket, jo vetëm Zelensky por edhe presidenti rus Vladimir Putin është gjithashtu në rrezik.

Faqja e internetit “Politico”, kujton se presidenti ukrainas, kishte thënë se ky nuk ishte shqetësimi i tij. Për shkak të kërcënimit për jetën, vizitat jashtë vendit të presidentit ukrainas janë planifikuar të jenë sekrete.

Patjetër, ndikon reputacioni i keq i rusëve, kur vjen puna tek vrasjet makabre të “armiqve”. Ka pa dyshim një listë të gjatë rastesh, që nga ai i Alexander Litvinenko, një oficer i inteligjencës ruse, i cili pasi dezertoi në Mbretërinë e Bashkuar u helmua në vitin 2006 me polonium; tek helmimi i dështuar me “noviçok” në vitin 2018 të Sergei Skripal një “agjent i dyfishtë” britanik.

Megjithë hezitimin për ta trajtuar çështjen publikisht, ekziston një plan, dhe Sekretari i Shtetit Antony Blinken praktikisht e ka konfirmuar atë. Por edhe Putin rrezikon.

Për shembull, “Bild” zbuloi se inteligjenca ukrainase do të përpiqej ta vriste atë me një dron shpërthyes UJ më 22-23 prill, kur ai duhej të vizitonte parkun industrial Rudnevo pranë Moskës, duke shtuar se bombardimi ishte “mbajtur sekret nga autoritetet ruse madje.

Nga ana tjetër, më 3 maj ishte qeveria ruse ajo që akuzoi Ukrainën se kishte sulmuar Kremlinin me dronë gjatë natës në përpjekje për të vrarë presidentin. Dhe më 30 qershor, doli lajmi se Shërbimi Federal Mbrojtës Rus kishte gjetur eksploziv në një maune nën një urë në kryeqytet ku Putini duhej të kalonte.

TË FUNDIT
13 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
14 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
15 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
15 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
17 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

21 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
21 orë
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund
1 ditë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
19 orë
Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s
1 ditë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat
17 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
1 ditë
Samiti i Paqes për Ukrainën, presidentja Siljanovska niset sot për në Zvicër
15 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ