Paralajmëron SHBA: Nëse Rusia do të përdorë armë bërthamore në Ukrainë, do të ketë pasoja katastrofike

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, premtoi të dielën se do të kishte pasoja “katastrofike” nëse Rusia përdor një armë bërthamore në Ukrainë dhe tha se SHBA do të vendosë sanksione të mëtejshme ekonomike kundër Rusisë nëse Kremlini përfundon referendumin e tij “të rremë”.

“Nëse Rusia e kalon këtë vijë, do të ketë pasoja katastrofike për Rusinë. Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen me vendosmëri. Tani në kanalet private, ne kemi shpjeguar në detaje më të hollësishme saktësisht se çfarë do të thotë kjo,” i tha Sullivan Chuck Todd në “Meet The” të NBC.

Për pasojat e mëtejshme kundër Rusisë për referendumet në territoret e pushtuara ukrainase, Sullivan vuri në dukje deklaratën e liderëve të G7 të premten dhe tha se do të ketë më shumë njoftime nga SHBA në ditët në vijim.