Parandalohet futja e parave të falsifikuara në Kosovë nga Maqedonia e Veriut, arrestohen dy persona

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/04/2023

Policia e Kosovës dhe Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit pas ndërmarrjes së veprimeve hetimore disa mujore, ka arritur të siguroj prova materiale se të dyshuarit me iniciale (A.L. dhe V.F.) janë duke sjell para të metalit të falsifikuara nga Maqedonia së Veriut në Kosovë.

Gjatë realizimit të këtij plani në mënyre mjaft efikase, Policia e Kosovës ka arritur të konfiskojë 50 paketime me gjithsej 10 mijë euro para të falsifikuara në bankënota nga 2 euro, njofton Klankosova.tv.

Gjithashtu gjatë realizimit të planit, është arritur të konfiskohen edhe 600 euro tjera nga 2 euro të falsifikuara.

Në vazhdën e këtij operacioni është kryer kontroll/bastisje në dy lokacione, njëri në fshatin Rakaj-Ferizaj dhe tjetri në Han të Elezit.

“Gjatë realizimit të planit operativ të potencuar janë konfiskuar përkohësisht: 50 paketime-gjithsej 10 mijë euro, një paketim 200 copë me nga 2 Euro, që dyshohet të jenë të falsifikuara, 600 euro nga 2 euro të falsifikuara, një veturë Mercedes, pronë e të dyshuarit (A.L.), një veturë Opel Vektra, pronë e të dyshuarit (A.L.), një Telefon mobil SAMSUNG dhe një telefon mobil SAMSUNG A-12, pronë e të dyshuarës (V.F.)”, thuhet në njoftimin e policisë.

Nga veprimet hetimore dhe dëshmitë e siguruara dyshohet se ekziston dyshimi i arsyeshëm se të dyshuarit A. . dhe V.F. kanë kryer vepër penale “Falsifikim i parasë’’ sipas kodit penal të RKS-së.

Sic bëhet e ditur pas këtij rasti Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit ka shkëputur një linjë të furnizimit me para të falsifikuara dhe i ka pamundësuar që në të ardhmen personat e dyshuar në fjalë, të mos mund të sjellin para të falsifikuara në Kosovë.

“Të gjitha veprimet hetimore kanë qenë të koordinuara me Prokurorin kompetent të PTH-Ferizaj dhe pas përfundimit të planit operativ, të dyshuarit (A.L. dhe V.F.) në prezencë të avokatëve mbrojtës janë intervistuar dhe me vendim të Prokurorit ndalohen për 48 orë për proceduar të mëtejme ligjore” thuhet në njoftim./ Klankosova.tv

TË FUNDIT
55 minuta
Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
1 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
1 orë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
1 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë
2 orë
Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

ME TE LEXUARA

6 orë
Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet
1 ditë
Mickoski propozoi ligj me të cilin ndalohet shtrenjtimi i rrymës: Mbaroi koha e rritjes dramatike të çmimit
12 orë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
6 orë
30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi
1 ditë
Diploma të falsifikuara në Strugë, kapet një person
12 orë
25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999
6 orë
Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite
1 ditë
EURO 2024/ Përplasje “gjigantësh” në “Veltnis Arena”, grupet B e C diskutojnë “hesapet” e kualifkimit

LEXO MË SHUMË

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

tanja fajon

Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

Kurti Mark Rutte

Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

aksiden greqi

30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

Foto:Ilustrim

Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet

vlen ministrat

Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?

INFO

NA NDIQ