Parandalohet një sulm terrorist kundër kryeministrit të Suedisë

INA
INA

18 Gusht, 2023

Autoritetet suedeze kanë parandaluar një sulm terrorist kundër kryeministrit Ulf Kristerson.

“Ne kemi mësuar se disa sulme të planifikuara terroriste janë parandaluar,” tha Christerson në një konferencë shtypi, pa dhënë detaje.

Më herët të enjten, agjencia e sigurisë SAPO kishte njoftuar se po rriste nivelin e kërcënimit kundër vendit nga niveli tre në nivelin e katërt në një shkallë prej pesë pikësh, ndërsa tensioni ndërkombëtar u rrit për djegien e kopjeve të Kuranit në protestat në vendin skandinav.

“Kërcënimi kundër Suedisë ka ndryshuar gradualisht dhe kërcënimi i sulmeve nga islamistët e dhunshëm është rritur gjatë vitit”, tha agjencia e sigurisë në një deklaratë.

Sipas SAPO, ndërsa Suedia konsiderohej më parë një objektiv legjitim për sulme terroriste, tani ajo konsiderohet një objektiv prioritar.

“Vendosa sot të rris nivelin e kërcënimit terrorist nga i ngritur në kritik”, tha shefja e inteligjencës suedeze Charlotte von Essen në një konferencë shtypi, duke shtuar se ajo besonte se kërcënimi i sulmeve “do të zgjasë për një kohë të gjatë” në vend.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Ukraina dëmton mbrojtjen ajrore në Krime

Armenia Azerbejxhan-Nagorno-Karabakh

Azerbajxhani dhe udhëheqja e Karabakut bisedojnë për “integrimin”

kiev-naten

Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

GRURI

Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën për shkak të mosmarrëveshjes së grurit

BLINKEN

Blinken akuza Rusisë: Kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Ukrainë pothuajse çdo ditë

Nagorni-Karabah-780x470

Armëpushim mes Azerbajxhanit e armenëve në Karabak

Zelenski

Zelensky: Nëse Trump e di si ndalon lufta, të na e thotë

Nagorni-Karabah-780x470

Turqia mbështet sulmin e Azerbajxhanit në Nagorni-Karabah

zelenski

Zelensky për Rusinë: Të keqes nuk mund t’i besohet, shihni Prigozhin-in

INFO

NA NDIQ