Parandalohet tentativa për sulm terrorist në Kuvendin turk

0

Mbrëmjen e së martës është parandaluar një tentativë për sulm terrorist në Kuvendin e Madh Popullor të Turqisë, raporton Radio Televizioni turk.

Dy persona hynë në sallën e vizitorëve të Kuvendit rreth orës 15:00 me kohën lokale dhe tentuan të marrin peng personelin.

Forcat e sigurisë ndërhynë menjëherë dhe arritën të kapin pa kaluar në veprim personat në fjalë, të cilët u konstatua të kenë lidhje me organizatën terroriste DHKP-C.

Ata konfiskuan gjithashtu disa kuti që dukeshin si mekanizëm bombe, të cilat u kapën mbi trupat e agresorëve.

Të dyshuarit u identifikuan si persona në kërkim për disa akuza për terrorizëm.