Paraqitje grandioze e Shkëlqim Vladit: Me hat-trick ai shkëlqen në radhët e FC Aarau

Për herë të parë këtë sezon, FC Aarau e mbajti portën e pastër në Bellinzona. Skuadra e trajnerit Stephan Keller mundi skuadrën e promovuar me rezultat 4-0. Futbollisti shqiptar Shkëlqim Vladi shënoi hat-trickun e parë në karrierë, ndërsa zëvendësuesi Andrin Hunziker me kokë kryesoi rezultatin përfundimtar

Anti-futbolli është një term shumë i ashpër për atë që Bellinzona e sapo promovuar po e praktikon në fushën vendase. Por trajneri David Sesa e vendos ekipin e tij shumë në mbrojtje. Distanca të shkurtra midis linjave, pa presion, një mesfushë jashtëzakonisht kompakte dhe agresive. Shkurtimisht: Ishte e vështirë për Aarau të krijojë diçka në Stadio Communale. Sepse tiçinezët po kërkojnë vetëm momente ndryshimi.

Por FC Aarau e zgjidh shumë mirë detyrën në pjesën e parë. Ata u treguan të durueshëm, të sigurt me topin, nuk e linin veten të lodhen dhe, mbi të gjitha, nuk i ofruan ekipit të promovuar praktikisht asnjë opsion kundërsulmi. Por jo gjithçka funksionoi në mënyrë perfekte. Gjyqtari David Huwiler mund të vendoste për një penallti për Aaraun në minutën e 6-të. Por ai e vlerëson si të saktë veprimin e Morgado ndaj tejet aktiv Nuno da Silva. Dhe për shkak se VAR-i nuk aplikohet në Challenge League, mbetet gjykimi i gabuar i Huwiler.

FC Aarau nuk mund të hidhet jashtë kursit për shkak të kësaj. Ekipi i Stephan Keller i mbetet besnik qëndrimit të tyre vetëbesues. Ai udhëtoi për në Tiçino për të dominuar lojën dhe e realizoi atë. Kjo ishte arsyeja pse ishte vetëm çështje kohe para se të ketë shansin e saj të parë. Megjithatë, Da Silva (19) heziton shumë gjatë me përfundimin dhe Fazliu (21) nuk mund të përpunojë një asist të shkëlqyeshëm nga da Silva. Por edhe këto gjëra nuk lënë mbresa të qëndrueshme te futbollistët e Aaraut. Sepse në minutën e 23-të rezultati është 1-0. Shkëlqim Vladi shënon me kokë pas një asistimi nga goditja nga këndi e Fazliut.
U krijuan edhe shumë mundësi për të rritur rezultatin shumë shpejt. Para pjesës së parë, Fazliu humbi topin pas punës fenomenale të Gjorgjevit dhe Vladi u mohua nga portieri i Bellinzonës, Kiassumbua. Me pak fjalë: 1-0 në pushim në fakt nuk mjafton për këtë paraqitje të qetë nga Aarau.

Jo gjithçka kishte shkuar në mënyrë perfekte deri më tani këtë sezon. Veçanërisht, sjellja në fazën e mbrojtjes ushqeu dyshimet për top skuadrën FC Aarau. Në fund të fundit: Aleksandar Cvetkoviq ka të drejtë të luajë në Bellinzona për herë të parë. Por serbi nis në pankinë dhe hyn vetëm pak para fundit. Marco Thaler do të zëvendësojë për herë të parë të dëmtuarin Arijan Qollaku. Një zgjedhje e mirë nga Keller. Sepse Aarau po mban portën e pastër për herë të parë këtë sezon. Gjithashtu sepse Olivier Jäckle dhe veçanërisht Jan Kronig japin një performancë të shkëlqyer.

Por një futbollist qëndron mbi të gjithë. Shkëlqim Vladi. Në minutën e 61-të me një gjuajtje të thatë nga 18 metra e bëri 2-0 – u ndihmua edhe një herë Gjorgjev. Dhe pak më vonë, sulmuesi 21-vjeçar bëri rezultatin 3-0 pas një pasimi të jashtëzakonshëm nga Mischa Eberhard.

Për Shkëlqimin është het-tricku i parë në ndeshjen e 33-të Challenge League. Por ndoshta jo i fundit. Mënyra se si është zhvilluar futbollisti shqiptar në FC Aarau është mbresëlënëse, shkruan “Aargauer Zeitung”, transmeton portali Shtegu. Pasi kishte ardhur nga Yverdoni vetëm dimrin e kaluar, ai nuk kishte nevojë për ndonjë kohë për t’u ambientuar. Shkëlqimi shënoi në misionin e tij të dytë në shkurt.

Vetëm një dëmtim i rëndë në kofshë e ndaloi Shkëlqimin në prill. I cili ishte dyfish i hidhur. Nga njëra anë, sepse duhej të kishe frikë se zhvillimi i tij në një sulmues të plotë mund të dëmtohej. Nga ana tjetër, sepse FC Aarau i mungonte një lojtar i rëndësishëm në luftën për promovim.

Por Shkëlqim Vladi u rikthye në sezonin e ri. Dhe si. Në pesë ndeshjet e deritanishme të sezonit, ai ka shënuar tashmë gjashtë gola – një vlerë absolute e lartë.