Parashikimet e Baba Vangës për 2024

ina-online
ina-online

07/11/2023

E njohur ndryshe si ‘Nostradamusi i Ballkanit’, Baba Vanga besohet të ketë pasur vizione aq të forta sa 85% besohet se janë të sakta. Thuhet se Baba Vanga ka fituar fuqitë e saj pasi humbi shikimin kur ishte fëmijë.

Mistikja parashikoi saktë tragjedinë e Çernobilit, vdekjen e Princeshës Diana dhe shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik. Ajo vdiq në moshën 84-vjeçare në vitin 1996, por disa nga parashikimet e saj kanë dalë të vërteta që nga vdekja e saj.

Përpjekje për atentat

Baba Vanga ka pasur një vizion që presidenti rus Vladimir Putin do të vritej nga dikush nga vendi i tij vitin e ardhshëm. Kremlini ka mohuar vazhdimisht spekulimet se Putini ka kancer dhe ka hedhur poshtë pretendimet se shëndeti i tij është përkeqësuar, raporton abcnews.al.

Sulmet terroriste do të shtohen në Europë

Baba Vanga ka bërë një parashikim rreth armëve shkatërruese. Ajo pretendon se një “vend i madh” do të kryejë teste apo sulme të armëve biologjike vitin e ardhshëm. Ajo parashikoi gjithashtu se terroristët do të kryejnë një sulm në Europë.

Kriza e madhe ekonomike

Baba tha se do të ketë një krizë të madhe ekonomike që do të ndikojë në ekonominë globale vitin e ardhshëm. Ajo theksoi disa faktorë kontribues si rritja e niveleve të borxhit, tensionet e mëtejshme gjeopolitike dhe zhvendosja e fuqisë ekonomike nga Perëndimi në Lindje.

Ngjarjet e tmerrshme klimatike

Baba Vanga ka parashikuar se do të ketë ngjarje të tmerrshme të motit dhe fatkeqësi natyrore vitin e ardhshëm. Sipas parashikimit, do të ketë një ndryshim të orbitës që zakonisht ndodh për një periudhë të gjatë kohore.

Megjithatë, nëse kjo ndodh për një periudhë të shkurtër kohore, mund të shkaktojë probleme, duke përfshirë dhe rritjen e niveleve të rrezatimit.

Sulmet kibernetike

Baba Vanga ka parashikuar gjithashtu se do të ketë një rritje të sulmeve kibernetike pasi hakerat do të shikojnë drejtpërdrejt infrastrukturën jetike si rrjetet e energjisë dhe impiantet e trajtimit të ujit. Ajo parashikoi se kjo do të çojë në një kërcënim të sigurisë kombëtare.

Zbulimet mjekësore

Baba Vanga ka parashikuar edhe disa gjëra pozitive në fushën mjekësore, ku sipas saj do të ketë trajtime të reja për sëmundjet e pashërueshme duke përfshirë Alzheimerin. Ajo tha gjithashtu se do të ketë një kurë për kancerin në vitin 2024, raporton abcnews.al.

Revolucionet e teknologjisë

Baba Vanga ka pasur një vizion se do të kishte një përparim të madh në llogaritjen kuantike. Nëse kjo ndodh vitin e ardhshëm, AI do të zhvillohet edhe më tej./abcnews.al

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nëse VMRO nuk propozon ministrat e saj në qeverinë teknike, lë njollë në procesin zgjedhor

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

ukraine

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ligji për zyrën e kthimit të pronave hyn në procedurë parlamentare në RMV

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

INFO

NA NDIQ