Parashikimet rreth coronavirusit në 2021: Suksesi i vaksinës dhe një ‘virus i ri’ në Kinë

0

Coronavirusi ka kapur botën vitin e kaluar, duke infektuar dhjetëra miliona njerëz në të gjithë botën në pandeminë më të keqe që nga gripi spanjoll 100 vjet më parë.

Një ekspert britanik ka ndarë parashikimet e tij në lidhje me coronavirusin në vitin 2021 dhe ka paralajmëruar për një kërcënim të ri që ai beson se do të shfaqet në Kinë, shkruan Express.co.uk.

Coronavirusi (SARS-CoV-2) u shfaq nga askund në vitin 2019, duke infektuar me shpejtësi mijëra njerëz në kryeqytetin e provincës Hubei të Kinës, qytetin Wuhan. Pavarësisht nga përpjekjet e qeverive kineze për të ndaluar përhapjen e virusit përtej kufijve të vendit, infeksionet shpejt u ndezën në pjesë të tjera të Azisë, Evropës, Afrikës dhe dy kontinenteve amerikane, transmeton Telegrafi.

Deri më 4 janar, virusi ka infektuar më shumë se 85.2 milionë njerëz dhe madje arriti rrugën për në një stacion kërkimi të largët në Antarktidë, që do të thotë se COVID ishte përhapur zyrtarisht në çdo cep të globit.

Miliona familje humbën punën nga pandemia, pasi vendi u bllokua me ​​masa të ashpra bllokimi në një përpjekje për të frenuar përhapjen e sëmundjes së coronavirusit (COVID-19).

Përkundër përpjekjeve më të mira, më shumë se 1.84 milion njerëz në mbarë botën kanë vdekur dhe lloje të reja të virusit u shfaqën në shumë vende të botës.

Megjithatë, pati disa lajme të mira vitin e kaluar, pasi përpjekja e përqendruar në botë për të luftuar virusin ka prodhuar një numër vaksinash premtuese.

Në veçanti, vaksinat nga Pfizer / BioNTech, Moderna dhe Universiteti i Oksfordit / AstraZeneca ofruan një dritë shprese në vitin e ri.

Craig Hamilton-Parker, një psikolog nga Britania tani i ka thënë Express.co.uk se çfarë mendon se si do të jetë viti 2021 me coronavirusin.

1. Jeta do të kthehet në normalitet’ falë vaksinave

Megjithëse ekzistojnë kufizime të rrepta lart dhe poshtë në Mbretërinë e Bashkuar, Hamilton-Parker beson se vaksinimi masiv përfundimisht do të çojë në një kthim të normalitetit.

Eksperti, i cili drejton Psychics.co.uk, parashikon se situata do të rregullohet deri në fund të verës.

Ai tha: “Në vitin e ri, virusi do të vazhdojë të ketë një kontroll me kufizimet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Skocia do të goditet veçanërisht keq.

“Në Mbretërinë e Bashkuar do ta mundim virusin deri në gusht. Jeta do të kthehet në normalitet për njerëzit e vaksinuar. Njerëzit që refuzojnë vaksinën do të përballen me kufizime në udhëtimet ndërkombëtare”.

2. Vaksina COVID do të shpëtojë miliona jetë

Përhapja e vaksinave deri më tani është përqendruar në njerëz të moshuar, banorë të shtëpive të kujdesit dhe punonjës të kujdesit shëndetësor që janë në rrezik të lartë.

Hamilton-Parker parashikon që përpjekja e vaksinimit do të shpëtojë miliona jetë, veçanërisht falë vaksinës së Oksfordit.

Kjo vaksinë besohet të ketë epërsi në konkurrencë falë çmimit të saj më të ulët dhe lehtësisë relative të ruajtjes.

Hamilton-Parker tha: Vaksina e Oksfordit do të shpëtojë miliona njerëz në të gjithë botën. Ajo do të përdoret me sukses në Indi dhe Afrikë.

“Vaksinimet kurrë nuk do ta mposhtin plotësisht COVID-19. Ai do të shndërrohet në forma më pak të rrezikshme që nuk kërkojnë një vaksinë”.

3. Virusi i ri do të shfaqet në Kinë

Pas kaosit të shkaktuar nga pandemia e coronavirusit, Hamilton-Parker parashikon që një kërcënim i ri do të shfaqet në Kinë këtë vit.

Ky virus i ri nuk do të ketë lidhje me SARS-CoV-2 dhe bota do të ketë një trajtim më të mirë të tij.

Ai tha: “Një virus i ri dhe i ndryshëm, që nuk ka lidhje me COVID-19 do të shfaqet në Kinë. Virusi do të ndalet, por bota do të zemërohet”.

“E vërteta rreth origjinës së virusit nuk do të dihet deri në vitin 2048”.

Sidoqoftë, ai gjithashtu parashikon që bota jonë post-COVID do të jetë një botë shumë më e mirë.