Parashikimi i Hoxhajt: Sulmi i të dielës s’mund të jetë i vetmi nga Serbia

Picture of INA
INA

03/10/2023

Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë në Pressing të T7 që sulmi terrorist i 24 shtatorit mund të jetë i vetmi nga Serbia.

Ai ka thënë se kanë pritur në vitin 2008 që Serbia do të bëjë vetëm luftë diplomatike kundër Kosovës.

Deputeti aktual i PDK-së thotë se Kosova ndodhet në një situatë të re.

”Nuk besoj që ajo që çfarë ka ndodhur të dielën mund të jetë sulmi i vetëm dhe i izoluar”, ka thënë Hoxhaj.

”Ne kemi pritur pas vitit 2008 që Serbia do të bëjë një luftë diplomatike kundër Kosovës dhe tash nëse ka pasur përpjekje që vetëm të kemi beteja diplomatike me Serbinë. Përdorimi i një komande teroriste për të bërë aneksim të veriut, do të duhej të ndërgjegjsonte Qeverinë që si të sillej politikisht”, ka deklaruar ai.

Më tutje, Hoxhaj ka thënë se presidentja, Vjosa Osmani, kryeministri, Albin Kurti, e ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, do të duhej të ishin nëpër qendrat kryesore perëndimore për takime rreth kësaj situate.

Ai tha se Donika Gërvalla po bën vetëm diplomaci përmes Twitterit.

TË FUNDIT
56 minuta
Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin
14 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
1 ditë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
1 ditë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës
2 ditë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
14 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
56 minuta
Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin
1 ditë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

LEXO MË SHUMË

vucic kurti

Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin

IMG_3560

Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese

bajram begaj

Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

spanja kosova

Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

wesley clarck vesli klark

Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë

muharrem maralusha

Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

bajram begaj

Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

INFO

NA NDIQ