Parlamenti i Maqedonisë deklaratë për agresionin rus në Ukrainë, “Levica” dhe Stoilkoviq kundër, deputetja e VMRO-së e përmbajtur

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2022

Me 104 vota pro, tre votw kundër dhe një abstenim, në seancën e 65-të, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi nevojën e miratimit të një Deklarate që dënon sulmet ushtarake që kërcënojnë integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës.

Deklarata është propozuar nga deputetet e Partisë Liberal Demokrate dhe DOM-it, Monika Zajkova dhe Maja Moraçanin.

Por siç merr vesh INA kundër kësaj Deklarate që dënon agresionin rus kanë votuar dy deputetët e partisë “E Majta”: Dimitar Apasiev, Borisllav Krmov si dhe deputeti i Partisë Demokratike të Serbëve, Ivan Stoilkoviq.

E përmbajtur ka votuar deputetja e VMRO-DPMNE-së, Ivanka Vasilevska.

Duke shpjeguar nevojën e miratimit të Deklaratës që dënon sulmet ushtarake në Ukrainë, deputetja e PLD-së, Zajkova, e veshur me ngjyrat e flamurit ukrainas, tha se gjatë historisë, njerëzimi ka qenë dëshmitar i shumë luftërave dhe konflikteve të brendshme, çmimin e të cilave e kanë paguar vetëm të pafajshmit.

Ajo shprehu shpresën se kësaj radhe deputetët do të jenë të bashkuar në miratimin e deklaratës dhe se, siç tha ajo, lufta nuk është metodë për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve.

Pasi draft-deklarata të diskutohet në Komisionin e Politikës së Jashtme dhe Komisionin Legjislativ, ajo do t’i kthehet deputetëve për votim.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

Dimitrievski: Nuk i sulmojmë subjektet politike, zhvillojmë fushatë pozitive

ministria-e-kultures-

3000 punonjës pa paga, protestë para Ministrisë së Kulturës

IMG_1265

Sondazhi i IRI: Serbia aleati më i rëndësishëm për qytetarët maqedonas, Bullgaria, Rusia dhe Kosova shihen si kërcënim

ASH

ASH: Mickoski konfirmoi se po përgatitet një front anti BE dhe NATO

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

Mickoski

Mickoski premton pajtimin dhe bashkimin kombëtar maqedonas

FILIPCE-768x507-1

Filipçe: VMRO-DPMNE i gënjen qytetarët! Misajllkovski: Jam optimist për zgjidhje më të mirë për BE

fatmir besimi

Besimi: Deri në vitin 2028 paga mesatare 900-1000 euro

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

INFO

NA NDIQ