Parregullsi në financimin e partive politike

Picture of ina-online
ina-online

28/06/2023

Partitë politike në vend vazhdojnë të shënojnë parregullsi në financimet e tyre. Edhe në raportin për vitin 2021, Enti shtetëror për revizion ka konstatuar parregullsi në mbledhjen e fondeve nga partitë politike.

Nga Revizioni thonë se shprehin rezerva në lidhje me tregimin objektiv dhe të vërtetë nga ana e partive për raportet financiare dhe për përputhshmërinë e transaksioneve financiare me rregulloren relevante ligjore, udhëzimet dhe politikat e vendosura. Pas përfundimit të raporteve, thuhet se në BDI bëhen pagesa të anëtarësisë me shuma më të mëdha se që e lejon ligji, ndërsa për një pjesë të mjeteve nuk ka tregues të posaçëm për secilën pagesë.

Probleme të ngjashme financiare Revizioni ka konstatuar edhe për LSDM-në, ku thekson se mënyra e pagesës së anëtarësive nuk lejon kontroll të plotë të pagesave. Për partinë e Dimitar Kovaçevskit theksohet se për një pjesë e objekteve të ndërtuara të partisë nuk është zgjidhur statusi i pronësisë dhe të njëjtat nuk janë vendosur në evidencë.

Enti thekson se në VMRO-DPMNE nuk mund të bëjnë revizion të plotë për shkak të një pjese të pronës e cila i është ngrirë nga organet kompetente. Andaj i rekomandon udhëheqjes së partisë që pas përfundimit të procedurave të ngritura në organet kompetente menjëherë ta paraqesin pronën e tyre tek Revizioni.

Ndërsa për Alternativën konstaton se vazhdon të udhëheq financat në bazë të ligjit për Organizatë jo përfituese. Nga Enti thonë se Alternativa e ka për obligim që ta zbatojnë kapitullin e ndryshimeve të modifikuara afariste.

Pas publikimit të raporteve për katër partitë e lartë përmendura, nga Enti për Revizion thonë se vendi shënon histori në parregullsinë financiare të partive të cilat qarkullojnë miliona euro. Andaj rekomandojnë që shteti ti rregullojë mënyrat se si partitë politike mbledhin para nga anëtarësia dhe donacionet.

“Shteti duhet ti rregullojë mënyrat aktuale se si partitë politike mbledhin para nga anëtarësimet dhe donacionet, për shkak se rregullat aktuale nuk mundësojnë kontrolle të hyrjeve të parave joligjore dhe mënyra se si bëhen nuk është mjaftueshëm transparente”, thanë nga Enti shtetëror për Revizion.

Enti Shtetëror për revizion çdo vit has në parregullsi të financimit të partive politike dhe fondeve të cilat ata i grumbullojnë. Për parregullsitë ka alarmuar dhe OSBE/ODIHR-ja e cila kërkon ndryshime në Ligj për financimin e partive politike gjatë fushatave zgjedhore. /alsat.mk

TË FUNDIT
51 minuta
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
60 minuta
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
1 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
1 orë
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
1 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

11 orë
Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi
1 ditë
Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklarohet Sveçla
22 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
4 orë
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë
1 ditë
Zbardhet rasti i tentim vrasjes së kryetarit të Haraçinës, kallëzim penal ndaj një personi
22 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
4 orë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë
1 ditë
18 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
20 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

LEXO MË SHUMË

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

INFO

NA NDIQ