Partia e Palevskit vazhdon të funksionojë, nuk ka propozim për fshirje

INA
INA

26/12/2023

Partia politike “E djathta”, kryetar i së cilës ishte Lupço Palevski Palço, vazhdon të funksionojë pa probleme edhe përkundër thirrjeve për çregjistrimin e saj. Regjistrin e partive e mban Gjykata Themelore Civile, nga ku bëjnë të ditur se asnjë institucion kompetent nuk ka kërkuar fshirjen e “Të djathtës”.

“Gjykata Themelore Civile e cila mban regjistrin e partive politike, deri në momentin e dhënies së kësaj informate nuk ka pranuar asnjë propozim nga institucionet kompetente lidhur me fshirjen e partisë politike “E djathta”. Gjykata ka kryer disa fshirje të partive politike dhe fshirja e fundit është bërë më 26 shtator të vitit 2023. Arsyet më të shpeshta për fshirjen e partive politike janë mosrespektimi i Ligjit të Partive Politike”, thonë nga Gjykata Themelore Civile.

Një nga mundësitë për fshirjen e partisë nga ky regjistër është kur Gjykata Kushtetuese konstaton se programi ose statuti i partisë politike nuk është në përputhje me Kushtetutën. Për momentin në Gjykatën Kushtetuese nuk është ngritur asnjë iniciativë për partinë “E djathta”. Presidenti Stevo Pendarovski së fundi në një intervistë televizive ka thënë se partia duhet të fshihet, nuk vepron sipas asaj që është ka deklaruar dhe ka bërë procese që janë kundër rendit kushtetues të shtetit. Ministri Oliver Spasovski ishte i pari që kërkoi fshirjen e partisë së djathtë me në krye Palçon.

“Paqja, stabiliteti, siguria nuk mund të kërcënohen nga askush. Një fole e tillë kriminale duhet të prishet deri në fund dhe partitë e tilla politike që e bëjnë këtë, siç është formuar ajo, duhet të çregjistrohen”, deklaroi Oliver Spasovski – Ministër i Punëve të Brendshme.

Pas vrasjeve të tmerrshme, në profilin e partisë “E djathta” në Facebook është bërë e ditur se, sipas Statutit të Partisë, anëtarësimi, funksionet dhe aktivitetet, siç thonë të të akuzuarve do të ngrihen deri në përfundimin e procesit. Që atëherë, në profilin e tyre në Facebook nuk është vërejtur asnjë aktivitet i ri, madje partia nuk ka as faqe interneti ku mund të gjendet Statuti dhe programi. /Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi ahmeti merko

Dega e BDI-së në Strugë a do ta pranojë Ziadin Selën si bartës të listës së përbashkët për deputetë, flet Shaqiri?

gazmend hoxha tasevski

Policia e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut bashkë në luftën kundër krimit ndërkufitar

krenar lloga

Lloga: Gjykata të veprojë njëjtë edhe me rastet tjera ku ka pasur shkelje të afateve kushtetuese

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Talat Xhaferi

VLEN: Talat Xhaferi tradhtoi universitetet shqiptare, edhe si kryetar kuvendi, edhe si kryeministër

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

lirim shabani jusuf ut

Universiteti i Tetovës dhe Agjencia e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore (MALMED), nënshkruan memorandum bashkëpunimi

Oher

Paralajmërime të rrejshme për bombë në disa objekte në Ohër

Mladen cadikovski

Çadikovski në “Poligraf”: Të mos lejojmë të keqpërdoremi, gazetarët të kontrollojnë informacionet që vijnë nga politikanët

INFO

NA NDIQ