Partia e Trajanovit kërkon pension minimal prej 300 eurove

Picture of ina-online
ina-online

16/08/2023

Lidhja Demokratike e Pavle Trajanovit propozon që pensioni minimal të jetë 300 euro, por që kjo të nënkuptojë edhe rregullim gradual të shumave të të gjitha pensioneve.

“Kur propozuam pagën minimale prej treqind euro, pavarësisht rezistencës, prapëseprapë u pranua, por pa harmonizuar pagat e tjera në bazë minimale, gjë që solli situata absurde. Paga minimale duhet të marrin ata që tashmë kanë pasur 18 mijë denarë, me arsim më të lartë dhe kanë kryer punë më komplekse”, thonë nga partia opozitare, e cila deri dje ishte pjesë e pushtetit aktual.

Prandaj, thekson LD-ja, Qeveria duhet të pranojë propozimin për pension minimal, por të rregullojë shumat e pensioneve më të larta në bazë të pensionit minimal.

“Pensioni minimal prej 300 euro dhe rritja lineare e pensioneve janë kërkesa të justifikuara dhe të qëndrueshme të pensionistëve, dhe qëndrueshmëria e fondit pensional varet nga rritja e ekonomisë, lufta efektive kundër krimit dhe ekonomisë gri, si dhe nga realizimi. të investimeve kapitale. Vetëm mjetet nga projektet e parealizuara të paguara nga Qeveria mund të mbulojnë nevojat e pensionistëve, thonë nga partia e Pavle Trajanovit.(INA)

TË FUNDIT
3 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
4 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
4 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
6 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike
8 orë
Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

ME TE LEXUARA

4 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
18 orë
Milloshoski: LSDM dhe BDI kanë lënë një buxhet me një nivel shumë të ulët
11 orë
Prokuroria kërkon 30 ditë paraburgim shtesë për gjyqtarin Naqe Georgiev
3 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
18 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
9 orë
Stoilkoviçi, Fronti Europian thirrje VLEN-it të mos hyjë në Qeveri! Mickoski: Ministrat duhet të kenë qëndrime pro-maqedonase
18 orë
Buçkovski: Me Marrëveshjen e Ohrit u bëmë shembull pozitiv për ndërtimin e një shoqërie multietnike
9 orë
Qeveria miraton masa kundër të nxehtit që pritet ta përfshijë vendin

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

ASH Ziadin Sela

ASH: Stoilkoviq ta njohë Kosovën, gjenocidin në Srebrenicë dhe të distancohet nga Putini dhe Vuçiçi, para votimit të Qeverisë

IMG_3300

Serbi Stoilkoviç pjesë e Qeverisë, ja çka thotë Mickoski

INFO

NA NDIQ