Partitë në prag të vendimit për zgjedhje ose ndryshime kushtetuese

Picture of INA
INA

02/07/2023

Zgjedhje dhe më pas ndryshime kushtetuese- kjo është gjëja më e mirë për vendin në këtë moment, shprehet ish ambasadori Andrej Lepavcov. Sipas tij, fillimisht duhet të pastrohet mjegulla politike në vend dhe të shihet pasqyra reale e forcave politike.

“Më pas të bëjmë qasje të re si ndaj vetë fqinjëve ashtu edhe ndaj Komisionit Evropian, i cili është shkrues zyrtar i kësaj kornizë negociuese që është më e diskutueshmja për ne. Ne duhet të udhëhiqemi nga ajo çfarë është më e mira për vendin tonë. Më e mira është tani të bëhet një rifreskim që të shohim “kush është kush” në këtë vend, për të parë se kush ka fuqinë dhe bagazhin më të madh politik për të bërë çdo ndryshim në vazhdim”, deklaroi Andrej Lepavcov- ish ambasador.

Me të pajtohet edhe ish ambasadori në Sofje, Marjan Gjorçev, i cili konsideron se kërkesat e bullgarëve janë joparimore.

“Nuk bëhet fjalë nëse bullgarët duhet të hyjnë në Kushtetutë, është fjala për kamuflazh. Është maja e ajsbergut, pas së cilës fshihet, së pari në nenin 5 të kornizës negociuese, rishikimi i historisë maqedonase, tutori i sistemit arsimor maqedonas, së treti ndryshimi i kujtesës kolektive të maqedonasve. Madje edhe për kornizat evropiane, kjo është e papranueshme”, u shpreh Marjan Gjorçev – ish ambasador.

Opinionisti Ivanov mendon se është mirë që të hapet procesi i miratimit të ndryshimeve kushtetuese, e më pas të shkohet në zgjedhje.

“Ndryshimet kushtetuese bëhen në tri faza. Pra, mund të hapen, pastaj janë zgjedhjet dhe më pas mbyllen nga përbërja e re parlamentare. Por kjo është e mundur vetëm me pako të mëparshme konsensuale, apo marrëveshje midis qeverisë dhe opozitës, diçka si shembulli i marrëveshjeve të Përzhinos, në marrëveshje të plotë me faza specifike të përcaktuara me data për votimet kushtetuese, dhe këto janë tre faza deri në përfundimin e procedurës kushtetuese”, tha Zoran Ivanov-opinionist.

Ivanov shton se Maqedonia dhe shoqëria kanë humbur shumë kohë, por tani varet nga vullneti i opozitës dhe qeverisë për të gjetur kompromis.

TË FUNDIT
8 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
11 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
13 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
15 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
15 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

ME TE LEXUARA

15 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
15 orë
BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari
15 orë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut
15 orë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
15 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit
15 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
22 orë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
13 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
20 orë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës

LEXO MË SHUMË

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

zjarr sllupçan

26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

Fronti evropian ali ahmeti

BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari

foshnje bebe

Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

INFO

NA NDIQ