Partitë në pushtet bojkotojnë në heshtje shënimin e 16 vjetorit të pavarësisë së Kosovës në Shkup?

INA
INA

15/02/2024

Ambasada e Republikës së Kosovës mbrëmjen e djeshme organizoi pritjen tradicionale me rastin e pavarësisë së shtetit, përcjell TV21. Shënimi i 16 vjetorit të shtetësisë në Shkup duket se është bojkotuar në heshtje nga partitë e pushtetit.
Në eveniment nuk u panë përfaqësues të LSDM-së, ndërsa BDI u përfaqësua në nivel të zëvendësministrave, respektivisht mori pjesë zv/ministri i Punëve të Brendshme, Nazim Bushi, por edhe zv/ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bekim Rexhepi.
Për dallim prej partive politike shqiptare në pushtet, në ngjarje ishin të pranishëm liderët e partive opozitare shqiptare. Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, ai i Alternativës, Afrim Gashi, por edhe kryetari i Lëvizjes Demokratike, Izet Mexhiti.
Në ngjarje nga VMRO-DPMNE ishte prezent ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski.
Për këtë ka reaguar edhe analisti Arben Ratkoceri, i cili thotë se një bojkot i këtillë, mos u përsëritë kurrë.

“Si asnjëherë më parë bojkot total nga liderë e funksionarë shqiptar, maqedonas e ambasador në shënimin e përvjetshëm të Pavarësisë organizuar nga Ambasada e Kosovës në Maqedoni. Ndjenjë jo e mirë për ne që jemi mësuar ta përjetojmë këtë ngjarje si tash e 15 vjet me radhë. Mos u përsëritë kurrë!”, ka shkruar Ratkoceri.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

SONY DSC

Moti i ngrohtë “pushton” plazhet, fluks pushuesish në bregdetin shqiptar

INFO

NA NDIQ