Partitë politike fillojnë fushatën e hershme në rrjetet sociale, oda dhe kafene

INA
INA

07/01/2024

Zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut do të mbahen më 8 maj 2024, së bashku me raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Raundi i parë për zgjedhjen e presidentit e vendit do të zhvillohet më 24 prill.

Caktimi i datave ka mobilizuar partitë politike, të cilat tashmë kanë filluar para kohe fushatën zgjedhore.

Sipas pasoj e migrimit masiv dhe mungesës së të rinjve, politikanët po zhvillojnë fushatë kryesisht përmes rrjeteve sociale, por nuk mungojnë edhe  takime të drejtpërdrejta me aktivistë partiakë dhe grupe qytetarësh, përcjell INA.

Takimet kryesisht po zhvillohen nëpër ambiente të ndryshme si oda, kafene dhe cajtore nëpër fshatra më të thella.

Sipas njohësve të zhvillimeve politike, fushata kryesisht po thirret në integrimin e vendit në BE dhe çështje tjera socialo-ekonomike që janë përsëritur vite me radhë.

Në këtë fushatë të parakohshme nuk po përjashtohet edhe retorika nacionaliste tek partitë politike. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

imer

Selmani: Për demokracinë do të ishte e shëndetshme që presidenti të zgjidhet në Kuvend

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Pasaporta_Radhe_Prolet-780x470 (1)

Mërgimtarët “vërshojnë” sportelet e MPB-së, paguajn trefish për pasaportat

Hristijan Mickoski

Mickoski ankohet: Byreku me jogurt është bërë 120 denarë

Afrim Gashi

Gashi optimist: Mbase sot përfundojmë procesin e mbledhjes së nënshkrimeve për Taravari

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Ademi: Osmani është i pari në listë, kemi mbledhur mbi 9.000 nënshkrime

kuvendi parlamenti

Të mërkurën deputetët do të votojnë për anëtarin e KSHZ-së dhe Ligjin për lojërat e fatit

bujar osmani

Osmani: Ukraina është vetëm stacioni i parë i ambicies imperialiste ruse, në radhë është Ballkani

kasami tetove nenshkrime

“Ndryshimin nuk e ndal as pushteti e as Rusia”, Kasami: Po të kishte më shumë zyra KSHZ, nënshkrimet do të mblidheshin për një ditë

INFO

NA NDIQ