Partitë shqiptare nuk duan parti proserbe në Qeverinë e Malit të Zi

Picture of ina-online
ina-online

07/10/2023

Mali i Zi ende nuk e ka një qeveri të re, dhe pse zgjedhjet kanë përfunduar prej një periudhë të gjatë tanimë.

I ftuar në “Ballkan Update”, Mehmet Zenka nga Unioni Demokratik i Shqiptarëve në Malin e Zi, u shpreh se Spajic ka edhe 30 ditë kohë për të formuar qeverinë e re.

Ai shtoi se në Malin e Zi është bërë shqetësues ndikimi i partive pro-serbe, ndaj duket e vështirë.

Zenka tha se “Evropa Tani” ka paralajmëruar që ata nuk bëhen pjesë e qeverisë, nëse aty ka edhe parti pro-serbe, duke bërë me dije se nesër do të zhvillohet një takim i rëndësishëm, për të bërë të mundur krijimin e qeverisë vetëm me parti pro – perëndimore.

“Afati i fundit ka edhe 30 ditë. Spajic ka afat edhe një muaj që të krijojë qeverinë e tij, pavarësisht vështirësitë që po has nga partitë serbe. Ne kemi deklaruar hapur se nëse marin pjesë partitë serbe, ne nuk marrim pjesë në qeveri.

Edhe me influencën e politikës, e cila ka marrë përmasa shqetësuese në Malin e Zi, gjithashtu edhe me ndihmën e qeverisë që ka një mandat qeverisës, por sillet shumë pa përgjegjësi.

Neve kemi një takim nesër, do të shohim se si do rrjedhë situata, a ka mundësi që të krijohet qeveri me parti pro evropiane, apo do të kemi zgjedhje të reja” tha Zenka.r.t/abcnews.al

TË FUNDIT
2 orë
NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Ruttes me Kosovën ndër vite
20 orë
Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”
24 orë
Shpërthim i fuqishëm në Mal të Zi, dy të vdekur dhe tre të plagosur
1 ditë
Micotakis: Shkupi të kuptojë se nuk mund të luajë me Athinën për çështjen e emrit
1 ditë
Të dhëna alarmante! Venecia drejt fundosjes?!

ME TE LEXUARA

20 orë
Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”
2 orë
NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Ruttes me Kosovën ndër vite
1 ditë
Të dhëna alarmante! Venecia drejt fundosjes?!
1 ditë
Micotakis: Shkupi të kuptojë se nuk mund të luajë me Athinën për çështjen e emrit
24 orë
Shpërthim i fuqishëm në Mal të Zi, dy të vdekur dhe tre të plagosur

LEXO MË SHUMË

mark rutte

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

IMG_3389

Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”

policia-mali-zi

Shpërthim i fuqishëm në Mal të Zi, dy të vdekur dhe tre të plagosur

micotakis mitsotakis

Micotakis: Shkupi të kuptojë se nuk mund të luajë me Athinën për çështjen e emrit

venecia venedik

Të dhëna alarmante! Venecia drejt fundosjes?!

kaja kallas

Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Dodik

SHBA përfshin në Listën e Zezë edhe rrjetin që rriti pasurinë e Dodikit

radev

Presidenti bullgar nuk pret për ta takuar kryeministrin malazez, pasi që u vonua 4 minuta

INFO

NA NDIQ