Partitë merren vesh për mbajtjen e zgjedhjeve, ja datat?

ina-online
ina-online

04/12/2023

Liderët e partive politike parlamentare në Maqedoninë e Veriut u morën vesh për zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare, që pritet të mbahen në një datë.

Sipas marrëveshjes, zgjedhjet e reja parlamentare do të mbahen më 8 maj, bashkë me raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, ndërsa raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet më 24 prill, përcjell INA.

“Ne ramë dakord për këto data duke pasur parasysh afatet ligjore dhe festat fetare që janë në këtë periudhë. Më në fund pas 17 vitesh do të kemi zgjedhje të rregullta parlamentare dhe kjo flet për politika të mira të qeverisë”, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski në deklaratën pas takimit të liderëve.

Ai tha se 100 ditë para zgjedhjeve ose më 28 janar do të formohet Qeveria teknike dhe se do të respektohet marrëveshja që kryeministri të jetë nga radhët e BDI-së.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

arber ademi

Ademi: Brenda javës i unifikojmë pagat e profesorëve

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

Abdush demiri

KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

rasti-Sopotit

Sopoti – 21 vjet, rast klasik i montuar, 12 banorë me 156 vite burg, 6 agjentët fajtorë kurrë nuk u përgjigjën!

universiteti-i-tetoves-UT

Sindikata e UT-së kërkon nënshkrimin e marrëveshjes kolektive

Koridori-8-10d

Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni

INFO

NA NDIQ