Partnerët e LSDM-së takohen me VMRO-DPMNE, ja si reagon kryeministri Kovaçevski!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

31/01/2022

Partia më e madhe opozitare – VMRO-DPMNE, sot dhe nesër ralizon sërë takimesh me partitë e vogla parlamentare, lidhur me kërkesën e tyre për formim të një njësie zgjedhore.

Koordinatori i grupit paramentar të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Micevski përo Fkus ka konfirmuar se sot ka realizuar takime me kryetarin e Lidhjes Demokrate Pavle Trajanov dhe me sekretarin e përgjithshëm të VMRO-Popullores, Ljupço Ballkovski, të cilët njëkohësisht janë edhe deputetë.

Ai thotë se për nesër është caktuar takim me PLD-në dhe me përfaqësues të partive tjera parlamentare, me qëllim të arritjes së marrëveshjes për një njësi zgjedhore.

Duke i komentuar këto takime, kryeministri dhe kryetari I LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, ka thënë se partia e tij është partia e parë që e ka përkrahur propozimin e partive të vogla për një njësi zgjedhore, shkruan Zhurnal.

“”NUk mund të jetë prpozim i VMRO-DPMNE-së, por i LSDM-së. Ata janë të zëdhëm tani për atë çështje sepse nuk meren me asgjë tjetër përveç se e kërkesa për zgjedhje të parakohshme, kurse zgjedhjet do të mbahen në vitin 2024”, deklaro Kovaçevski gjatë qëndrimit në Prlep.

Ai akuzoi VMRO-DPMNE-në se është joserioze, pasi vazhdimisht bën thirrje për zgjedhje të parakohshme në khë pandemie dhe në kohën e krizës më të madhe energjetike në Evropë dhe kur ende është prezente kriza ekonomike.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Meliza Haradinaj

Ish-ministrja e Kosovës: Roli i Shqipërisë nuk ka qenë dobiprurës këto kohë për ne

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

KRESHNIK-SPAHIU

Spahiu: Është koha që Shqipëria dhe Kosova të armatosen fuqishëm ushtarakisht

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ