Pas Apple edhe Meta rrezikon gjobë nga Bashkimi Europian

Picture of INA
INA

03/07/2024

Bashkimi European do të akuzojë kompaninë mëmë të Facebook, Meta, për shkeljen e rregullave dixhitale të unionit raportoi Financial Times ditën e Hënë duke cituar njerëz të afërt me çështjen.

Në gjetjet e tyre paraprake, rregullatorët thanë se janë të shqetësuar për modelin “paguaj ose prano” të Meta sipas raportit.

Meta lançoi një shërbim pa reklama për Facebook dhe Instagram në Europë në Nëntor të viti të kaluar duke thënë se përdoruesit të cilët pranojnë të gjurmohen mund ta përfitojnë falas ose për ndryshe të paguajnë që të dhënat e tyre të mos ndahen me palë të tjera.

Sipas raportit të FT, rregullatorët pritet të thonë se zgjedhja e ofruar nga Meta ju jep përdoruesve një alternativë false ndërsa barriera financiare i detyron ato të pranojnë gjurmimin dhe ndarjen e të dhënave të tyre për qëllime reklamimi.

Raporti vjen pasi autoritetet Europiane javën e kaluar akuzuan Apple për shkeljen e rregullave teknologjike të bllokut, një vendim që mund të rezultojë në një gjobëç të ashpër për prodhuesin e iPhone i cili gjithashtu përballet me një hetim tjetër për tarifat e vendosura mbi zhvilluesit.

Shkeljet e DMA dënohet me gjobë deri në 10 përqind të të ardhurave vjetore globale të kompanive. /PCWorld Albanian

TË FUNDIT
20 orë
Po kërkoni një makinë të përdorur deri 10.000 €? Këto modele janë zgjidhja më e mirë
2 ditë
Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT
3 ditë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
3 ditë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj
1 javë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

ME TE LEXUARA

20 orë
Po kërkoni një makinë të përdorur deri 10.000 €? Këto modele janë zgjidhja më e mirë

LEXO MË SHUMË

IMG_4566

Po kërkoni një makinë të përdorur deri 10.000 €? Këto modele janë zgjidhja më e mirë

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

INFO

NA NDIQ