Pas fitores flet deputeti i rizgjedhur Shaip Kamberi, ka një thirrje për ndërkombëtarët

ina-online
ina-online

19/12/2023

Deputeti i rizgjedhur në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka ftuar faktorin ndërkombëtar që të jetë më i pranishëm në Luginë të Preshevës.

Kamberi në një intervistë, mes tjerash ka potencuar se qëndrimi i qeverisë së se serbe do të shihet pas konsolidimit.

Megjithëse, deputeti i vetëm shqiptar nuk mendon që do të ketë ndryshim, pasi presidenti do të jetë i njëjti.

“Nëse Bashkimi Evropian vendos të jetë më rigoroz në raport me Serbinë në çështjen e respektimit të drejtave të pakicave do të ketë përparime, por nëse ata vazhdojnë me një politikë pragmatike ku e përdhelin agresorin, sërish na pret një betejë e rëndë. E jona është të shpërfaqim gjithë atë diskriminim. Të ftojmë faktorin ndërkombëtar, që në Luginë të jenë më shumë prezentë dhe të bëjnë trysni të mjaftueshme në Serbinë”, ka theksuar Kamberi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bislimi-petkovic-lajcak

Nis takimi trepalësh në Bruksel për çështjen e dinarit serb

arbana xharra enes goga

Gazetarja Arbana Xharra fiton betejën ligjore kundër Kryeimamit Enes Goga, ky është vendimi

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Anulohet seanca e sotme ndaj ish-krerëve të UÇK-së

reinhard_butikofer

Eurodeputeti gjerman: Serbia me Vuçiqin, ka zero shanse për BE

vjosa Osmani

Osmani e përfaqëson Kosovën në samitin për Ukrainën në Tiranë

plaku milaim motel

Nxehet Plaku: O Pleq dinja hallin vetit, mos shkoni në motele mu ba horë e me vdekë aty? (VIDEO)

gresa behluli shkurte fejza

Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë

policia-kosoves

Raportohet për shpërthim tek ‘Tre Rrokaqiejtë’ në veri, policia jep detaje

arme-antitank

Çka po ndodhë me blerjen e “Javelin”? Deklarohet Ministria e Mbrojtjes dhe lëshon paralajmërimin e fortë

INFO

NA NDIQ