“Pas lirimit nga burgu, Erdogan u strehua te një familje shqiptare në Tetovë”

INA
INA

26 Maj, 2023

Një detaj interesant për Presidentin turk Tayip Erdogan është se ai ka jetuar për një periudhë kohore në Tetovë të Maqedonisë.

Në “Opinion” në Tv Klan, ish-konsulli i Shqipërisë në Stamboll Ermal Kaleci tha se Erdogan ka jetuar për disa muaj atje në vitin 1999. Mësohet se Erdogan u strehua te një familje shqiptare pas lirimit të tij nga burgu.Kjo pasi në vitin 1998 ai u dënua për nxitje të urrejtjes fetare për shkak se recitoi një poezi që krahasonte xhamitë me kazermat dhe besimtarët me një ushtri. Në këtë ngjarje ai u dënua me 10 muaj burg ku kreu vetëm 4 prej tyre.

Blendi Fevziu: Ç’bënte në Tetovë Erdogani?

Redi Shehu: Nuk e di, po e dëgjoj për herë të parë po…

Ermal Kaleci: Ka pasur një mik shqiptar.

Blendi Fevziu: Jetoi disa muaj apo më gjatë?

Ermal Kaleci: Jetoi disa muaj.

Blendi Fevziu: U largua nga Turqia për t’u mbrojtur dhe gjeti strehim në Tetovë, tek një familje shqiptare.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-06-07-10-16-44-375-edit_com.android.chrome

Nebiu dhuroi mbi 2000 pako për nxënësit e SHFK “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu” të Haraçinë

qeveria-1-600x360-1

Draft-ndryshimet presin miratimin e Qeverisë maqedonaseI’m

arben taravari ash

Taravari për shkarkimin e Jovevit: Mora informacione shqetësuese nga Mexhiti

muhamer

Injorimi dhe përbuzja e gjuhës shqipe në Maqedoni

mickoski-kovacevski

Ndryshimet kushtetuese, nesër takohen Kovaçevski e Mickoski

1111REDAKT....Varferia-ne-familjet-me-shume-femije-750x430-1

NDI: Pagat e ulëta, çmimeve e larta dhe korrupsioni janë problemet kryesore të qytetarëve në Maqedoni

bujar-osmani

Bujar Osmani ia dorëzon Kosovës e Serbisë propozimin 9-pikësh

qeveria-e-maqedonise

Draft-ndryshimet kushtetuese presin miratimin e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut

Moti_26-780x470-1

Moti sot në Maqedoni

INFO

NA NDIQ