Pas më shumë se 7 javësh, mbërrijnë kamionët e parë me ndihma në veri të Gazës

INA
INA

25/11/2023

Pas më shumë se 7 javësh luftë, një autokolonë e OKB-së mbërriti në veri të Gazës, në një nga objektet e saj ku janë strehuar palestinezë. Ata shpërndanë miell, pasi ushqimi, uji dhe karburantet pothuajse kanë mbaruar në enklavën palestineze.

Izraeli nuk lejoi OKB-në apo organizata të tjera ndërkombëtare të shpërndanin ndihma humanitare në këtë zonë, e cila konsiderohet zonë luftimi për forcat izraelite.

Njerëzit kanë mbetur pa ushqim dhe ujë, madje edhe spitalet në Gazën veriore nuk morën asnjë ndihmë mjekësore gjatë shtatë javëve të luftimeve. Vlen të theksohet se sasia e ndihmave humanitare është larg nevojave të banorëve që po përpiqen të mbijetojnë.

Furrat dhe magazinat e drithit janë shkatërruar nga bombardimet izraelite, ndërsa organizatat humanitare kanë paralajmëruar vazhdimisht për krizë urie.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Tramp: Navalni ishte guximtar, por nuk duhet të kthehej në Rusi

German Foreign Minister Annalena Baerbock speaks during a news conference following a meeting with her Polish and French counterparts in Lodz, Poland March 1, 2022. Tomasz Stanczak/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. POLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN POLAND.

Takimi i G20-ës në Brazil, Baerbock: Bota nuk e harron se çfarë ka bërë Putini

izrael tel aviv gaza

Izraeli humbi 25 miliardë dollarë në tre muaj! Sa do të kushtojë lufta në Gaza?

Aleksej Navalny

Ekipi i Alexei Navalny: Trupi i tij do të mbahet edhe dy javë për analiza kimike

dergesat port kontejner

Dërgesat nga Aliexpress dhe kompanitë e tjera aziatike drejt Evropës do t’i paguani 400 herë më shtrenjtë, ja përse?

david cameron

“Çfarë bëri Putini ishte e tmerrshme”,Cameron pas vdekjes së Navalnyt do ketë pasoja

Lufthansa

Lufthansa sërish anulon disa fluturime

Xhozef Joseph Borell

Shefi i diplomacisë së BE-së: Palestinezët po përballen me dhunë në rritje

shtepia e Bardhe-usa

FOTO/ Si një 20-vjeçar vodhi një helikopter ushtarak dhe e uli në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë, 50 vjet më parë

INFO

NA NDIQ