Pas Mijallkovit, edhe prona e konfiskuar e Nikolla Gruevskit doli në ankand publik

Picture of INA
INA

06/07/2023

“Agjencia ka vepruar me procedurë të shkurtuar ndaj Nikolla Gruevskit, të cilit i janë konfiskuar katër prona. Për të njëjtën kërkesë për vlerësim, ajo i është dorëzuar Ministrisë së Drejtësisë – Byrosë për Ekspertizën Ligjore. Pas vlerësimeve të dorëzuara, për ta do të nisë procedura e shitjes, tha Nebiu për “Frontline”, përcjell PRESSonline.

“Po ndiqet procedura dhe shumë shpejt prona e fituar në mënyrë të paligjshme e ish-kryeministrit Nikolla Gruveski do të dalë në ankand publik në bursë. Katër pasuri të paluajtshme tashmë i janë marrë dhe drejtoria jonë i menaxhon ato. Nuk do të ketë kompromis për asnjë ish-zyrtar që shpërdoroi detyrën zyrtare dhe u pasurua në kurriz të shtetit. Pasuria e të gjithëve atyre do të konfiskohet dhe do të shitet”, tha për Frontline Driton Nebiu, drejtor i Agjencisë për Menaxhimin e Pasurive të Konfiskuara.

– Në buxhetin e shtetit deri më tani janë transferuar 6.100.000 euro. Vlera e pronës është 14,144,000 euro. Aksionet e listuara në bursën e Maqedonisë kapin vlerën prej 351.853 euro dhe do të dalin në ankand pas vendimit të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut. Agjencia ka vepruar me procedurë të shkurtuar ndaj Nikolla Gruevskit, të cilit i janë konfiskuar katër prona. Për të njëjtën kërkesë për vlerësim, ajo i është dorëzuar Ministrisë së Drejtësisë – Byrosë për Ekspertizën Ligjore. Pas vlerësimeve të dorëzuara, për ta do të nisë procedura e shitjes, tha Nebiu për “Frontline”, përcjell PRESSonline.al

TË FUNDIT
1 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
2 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
5 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
7 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
7 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

ME TE LEXUARA

14 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
7 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
14 orë
Maqedoni e Veriut, më 22 maj rivotime në disa qendra votimi
5 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
14 orë
Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit
2 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
13 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
1 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
13 orë
Hiseni zgjidhet zëdhënës i LD-së, Mexhiti autorizohet për bisedimet për qeverinë e re

LEXO MË SHUMË

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

INFO

NA NDIQ