Pas një sulmi brutal ndaj kosovarit në Austri, arrestohen të dyshuarit

Picture of INA
INA

29/06/2024

Sulmi brutal nga shtatë të rinj në stacionin e trenit Bischofshofen tronditi njerëzit. Katër të akuzuar tashmë janë arrestuar. Në ndërkohë, janë dorëzuar edhe tre të tjerët

Siç njoftoi policia e Salzburgut, tre të dyshuarit e mëparshëm të arratisur tashmë janë arrestuar. Dy serbët 16 dhe 17 vjeçarë dhe boshnjaku 19 vjeçar u dorëzuan në polici të enjten. Me urdhër të prokurorisë publike të Salzburgut, ata, ashtu si katër të dyshuarit e arrestuar më parë, u transferuan në burgun e Salzburgut.

Një kosovar 21-vjeçar të dielën u grabit në stacionin e trenit Bischofshofen dhe koka e tij u plagos aq rëndë nga grushtet dhe shqelmat, saqë iu desh të futej në gjumë të thellë artificial. Sipas informacioneve nga Spitali Universitar i Salzburgut, burri më pas është përmirësuar dhe është në rrugën e shërimit.

Sipas informacioneve të “Krone”, ndoshta nuk ka qenë një sulm spontan, por viktima e mëvonshme është gjuajtur nga autorët, transmeton portali Shtegu. Por policia nuk ka dashur as ta konfirmojë e as ta mohojë këtë.

Katër të dyshuarit e arrestuar të martën janë dy austriakë 16-vjeçarë, një slloven 18-vjeçar dhe një turk 19-vjeçar. Pamjet nga kamerat e vëzhgimit çuan në arrestimin e të rinjve, të njohur për autoritetet.

TË FUNDIT
2 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
4 orë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin
21 orë
DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon
22 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
1 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

ME TE LEXUARA

4 orë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin
2 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
1 ditë
Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër
1 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
22 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

LEXO MË SHUMË

trump sulm

Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

greqi policia

Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin

DASH Uashington Departamenti

DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

motrat zvicer Riverside Bistro

Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër

Ramush haradinaj fatmir Limaj

Sondazh befasues për AAK-në dhe Nismën – por vjen një parashikim i keq për Haradinajn e Limajn – ja maksimumi i votave që mund të marrin!

policia zvicer

Ngjarje e rëndë në Lozan të Zvicrës- Shemben skelet e një ndërtese, lëndohen disa persona dyshohet se disa prej tyre janë kosovarë

sheshi prishtines

Ja sa banorë ka Kosova, shpallen rezultatet paraprake nga ASK (VIDEO)

INFO

NA NDIQ