Pas pensionimit të Joveskit, Këshilli i Prokurorëve do të emërojë ushtrues detyre?

INA
INA

08/11/2023

Kryeprokurori Lubomir Joveski tha se nuk ka informacione se pse Kuvendi nuk ka bërë shpallje për emërimin e kryeprokurorit të ri, pasi mandati i tij skadon në fund të muaji tjetër. Joveski tha se në rast se deri atëherë nuk zgjidhet kryeprokurori në Kuvend, Këshilli i Prokurorëve do të emërojë ushtrues detyre.

“Nëse deri me 25 dhjetor nuk zgjidhet prokuror i ri publik, ligji e ka parashikuar mundësinë e tillë që Këshilli i Prokurorëve Publik të emërojë ushtrues detyre prokuror publik, nga radhët e prokurorëve publikë të RMV-së”, tha Joveski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Prerja e druve drunj dru

Sejdiu: Po ndodh një ‘masakër’ ekologjike në territorin e komunës së Zhelinës (FOTO)

Liridona ademaj

“Ishte e dashur, e donte familjen”, si e kujtojnë kolegët suedezë Liridona Ademaj-Murseli

stefan bogoev

Bogoev: Jam i sigurt për një fitore të dyfishtë në zgjedhjet e Frontit Evropian

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

Leonard ademi

“Nuk e dinë se nënën ua kanë vra”, vëllai i Liridona Ademit tregon çfarë i thanë fëmijët pas krimit të rëndë në Prishtinë

arben taravari ziadin sela

Arben Taravari: ASH e fortë dhe unike, ka vite që lexojmë lajme për përçarje

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Gjykata jep detaje, ja si ndodhi vrasja e Liridonës

3fb9fdb9-5211-407a-a732-9132e4550a33-1392x815

Mexhiti, Kasami dhe Gashi takojnë Islam Aliajn, deputetin shqiptar në Zvicër

Ilire Dauti

Deputetja që zhvillon betejën për shqiptarët pa nënshtetësi

INFO

NA NDIQ