Pas skandalit të Credit Suisse, kërkohet një ‘rishikim’ për Zvicrën

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2022

Grupi më i madh politik në Parlamentin Evropian ka bërë thirrje për një rishikim të praktikave bankare të Zvicrës dhe për përfshirjen e mundshme të vendit në listën e zezë të parave të pista të Bashkimit Evropian pas rrjedhjeve të dokumenteve të Credit Suisse, përcjell albinfo.ch.

Të dielën mediat publikuan rezultatet e hetimeve për rrjedhjen e të dhënave në mijëra llogari të mbajtura në bankë në dekadat e fundit dhe thanë se ato dukej se tregonin se klientët përfshinin dhunues të të drejtave të njeriut dhe biznesmenë nën sanksione.

Një hetim global nga organet e medias ka zbuluar dhjetëra llogari në Credit Suisse që dyshohet se mbahen nga zyrtarë dhe kriminelë të korruptuar. Credit Suisse, banka e dytë më e madhe në Zvicër, u tha se hodhi poshtë çdo akuzë për keqbërje dhe se raportet e medias bazoheshin në “informacione të pjesshme, të pasakta ose selektive të nxjerra jashtë kontekstit”.

Partia Popullore Evropiane (EPP), grupimi konservator që mban numrin më të madh të vendeve në Parlamentin Evropian, të hënën i bëri thirrje Komisionit të BE-së që të “rivlerësojë Zvicrën si një vend me rrezik të lartë të pastrimit të parave” si pjesë e një rishikimi tjetër i listës. Komisioni Evropian, i cili është përgjegjës për hartimin dhe shqyrtimin e listës, nuk pranoi të komentojë deklaratën e PPE. Një zëdhënës vuri në dukje faktin se lista u përditësua muajin e kaluar dhe nuk ishte caktuar kohë për rishikimin e radhës.

“Sot, Zvicra përmbush të gjitha standardet ndërkombëtare për shkëmbimin e informacionit në çështjet tatimore dhe në luftën kundër pastrimit të parave, terrorizmit dhe korrupsionit”, tha Sekretariati Shtetëror i Ministrisë së Financave në një deklaratë të dërguar me email, përcjell tutje albinfo.ch.

TË FUNDIT
12 orë
Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja
17 orë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
21 orë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
22 orë
Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”
22 orë
Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj

ME TE LEXUARA

22 orë
Muharrem Saliu, shqiptari i parë që kandidon për eurodeputet: Më duhen 30 mijë vota!
22 orë
Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj
22 orë
Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”
21 orë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
17 orë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
12 orë
Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja

LEXO MË SHUMË

pasaport-zvicerane

Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja

gjermania-780x470

Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania

policia gjermane gjermani

Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania

shkolla-nxenes-klasa

Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”

muharrem salihu

Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj

muharrem salihu

Muharrem Saliu, shqiptari i parë që kandidon për eurodeputet: Më duhen 30 mijë vota!

muharrem saliu

Saliu: do lobojmë për votën e diasporës, celjen e konsullatave dhe kurseve të shqipes në gjithë territorin!

kombetarja

Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria

zvicra

Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

INFO

NA NDIQ